Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Continuitatea in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Continuitatea in munca

1)Avand in vedere ca mai am putin pana la incheierea perioadei in care am beneficiat de indemnizatia de somaj as vrea sa stiu ce se poate face in continuare pentru mentinerea continuitatii in munca sau, cel putin, pentru mentinerea unei continuitati in contributia la fondul de pensii.2) O intrerupere a continuitatii in munca are drept efect si faptul ca anii lucrati nu mai sunt luati in considerare la contributia la fondul de pensii? 3) Avand in vedere ca sunt persoana cu handicap exista facilitati daca doresc sa platesc contributia la cartea de munca sau cel putin la fondul de pensii?
Desigur aveti posibilitatea sa va platiti singura darile catre stat. Mergeti la Oficiul Casei de Pensii (pentru fondul de pensii) de care apartineti si la CAS (pentru asigurarea medicala). Daca intrerupeti activitatea in munca nu e nici o problema, anii lucrati pana atunci constituie vechime in munca oricand.
1. In conformitate cu dispozitiile art.5 alin.(2) din Legea 19/2000 va puteti asigura in sistemul public de pensii pe baza de contract de asigurare sociala.
2. Conform prevederilor Legii bugetului asigurarilor de stat se plateste o contributie lunara de asigurari sociale de 31,3% din venitul lunar asigurat. Legea nu prevede un plafon maxim sau minim cu privire la venitul lunar asigurat, stabilirea acestuia fiind la latitudinea persoanei care incheie contractul de asigurare sociala.
3. Contractul de asigurare sociala prevazut la art. 5 alin.(2) din lege, se incheie intre persoana interesata sau, dupa caz, mandatarul acesteia desemnat prin procura speciala si casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu sau resedinta a persoanei interesate.
4. Plata contributiei de asigurari sociale poate fi efectuata atat de catre titular, cat si de orice alta persoana desemnata de acesta , lunar sau anticipat, pe o perioada de cel mult 12 luni.
5. Contractul de asigurare sociala se incheie in forma scrisa si produce efecte de la data inregistrarii acestuia la casa teritoriala de pensii.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane