Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract -vanzare cumparare din1998,este intabulat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract -vanzare cumparare din1998,este intabulat?

sunt proprietara unui teren ,,finat ''cumparat in 1998 si as dori sa-l vand acum,intrbarea mea:daca pe contract scrie ...parcela topo ...descrisa si identificata cadastral conform planului de situatie intocmit de expert x....iar vanzatorul consimte la intabularea dreptului de proprietate astfel dobandit pe numele cumparatorului(eu) m-ai am nevoie de un alt cadastru si intabulare? Cumparatorul actual fiind unul dintre vecinii terenului...s-ar putea face o alipire...m-ar scuti de niste cheltuieli...multumesc mult...un raspuns m-ar ajuta foarte mult
pai in 1998 cand l-ati cumparat, v-ati intabulat dreptul in cf.

in ce priveste vecinul care-l cumpara, el va plati intabularea lui, nu dv.
Scoateti un extras de informare de la carte funciara si vedeti acolo daca este intabulat dreptul dvs de proprietate.
nicko_sylvia a scris:

pai in 1998 cand l-ati cumparat, v-ati intabulat dreptul in cf.

in ce priveste vecinul care-l cumpara, el va plati intabularea lui, nu dv.
l-am cumparat prin mandatar ...eu fiind plecata din tara....si nu m-ai stie nimeni daca a fost intabulat
pai l-ati cumparat prin contract autentificat la notar, doar e teren se cere ad-validitatem inscris autentic...normal ca v-a intabulat dreptul de proprietate in cf, insa poate nu v-ati dus sa va ridicati cf-ul.

la sfarsitul contractului, in josul paginii cu incheierea de autentificare, ar trebui sa scrie taxe cadastrale, asta inseamna ca a fost intabulat.

pt edificare, depuneti o cerere la cartea funciara de care apartineti, pt un cf de informare. complectati cu datele din contract. aici aveti cererea: [ link extern ]

taxa e de 20 lei si dureaza 3 zile, dupa care mergeti dupa extrasul cf.
nicko_sylvia a scris:

pai l-ati cumparat prin contract autentificat la notar, doar e teren se cere ad-validitatem inscris autentic...normal ca v-a intabulat dreptul de proprietate in cf, insa poate nu v-ati dus sa va ridicati cf-ul.

la sfarsitul contractului, in josul paginii cu incheierea de autentificare, ar trebui sa scrie taxe cadastrale, asta inseamna ca a fost intabulat.

pt edificare, depuneti o cerere la cartea funciara de care apartineti, pt un cf de informare. complectati cu datele din contract. aici aveti cererea: [ link extern ]

taxa e de 20 lei si dureaza 3 zile, dupa care mergeti dupa extrasul cf.

mentionez ca tranzactia a fost incheiata in 1998 si nu stiu daca in acea vreme intabularea a fost obligatorie...s-au perceput decat taxe pentru trezorerie?,onorariu si timbru fiscal..............multumesc mult