avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare definitiva si irevocabila

Procesul pe fond a fost in sector 6, iar apelul a fost la TMB. De unde primesc hotararea judecatoreasca definitiva? Trebuie sa ma duc eu sa o iau sau soseste acasa?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: merda , utilizator 08:42, 16 Septembrie 2010
decizia pronuntata in apel o ve-ti primi de la TMB. este definitiva dar nu irevocabila.
Buna dimineata !
Hotararea (cu mentiune def si irevocabila , dupa caz) din apel o luati de TMB .
Buna dimineata!
Deci, trebuie sa ma duc eu sa o iau, nu sa astept sa soseasca la domiciliu?
De unde primesc hotararea judecatoreasca definitiva? Trebuie sa ma duc eu sa o iau sau soseste acasa?

Decizia vi se va comunica acasa (sau la domiciliul procesual ales).
Din momentul comunicarii va curge termenul de recurs.
In conformitate cu disp.art.301 C.proc.civ., recursul se depune in termen de 15 zile de la data comunicarii hotararii.(pronuntata in apel).

Hotararile din apel se comunica partilor, prin urmare nu trebuie sa mergeti la instanta de apel pentru a vi se remite.

Numai hotararile pronuntate in recurs nu se comunica partilor.

Avand in vedere aspectul ca hotararea dvs are calea de atac a recursului, tb sa asteptati sa treaca termenul de recurs, urmand ca dupa aceea hot.sa devina irevocabila.

Dupa ce hot.devine irevocabila, dosarul de apel se trimite la instanta de fond (se ataseaza) prin urmare, de acolo veti lua hotarirea pentru a o investi cu formula executorie sau pentru legalizare.

Alte discuții în legătură

Intrare in vigoare hotarare lonita lonita Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti privind data de la care intra in vigoare o hotarare. In data de 07.11, la TMB am primit o decizie favorabila intr-un proces ... (vezi toată discuția)
Primire decizie judecatoreasca dan944 dan944 Acu 2 luni am castigat un proces civil mi sa spus sa astept decizia acasa dar nu am primit nimic.Ce sa fav? (vezi toată discuția)
Sentinta in procesele civile LUNCANU IONEL LUNCANU IONEL Va rog sa imi spune-ti in cat timp trebuie sa ajunga hotararea acasa dupa terminarea procesului (prima instanta), avand in vedere termenul procedural pentru ... (vezi toată discuția)