Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... valoarea juridica a hartiilor de mana la achizitie auto
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

valoarea juridica a hartiilor de mana la achizitie auto

Buna ziua,
in urma cu 7 ani, tatal meu a achizitionat o masina printr- un act de mana intre el si proprietar urmand ca ulterior sa cumpere legal masina si sa o inmatriculeze pe numele sau.
In urma unor probleme nu a mai putut face acest lucru, instrainand masina la randul sau mai departe.
Acum proprietarul legal al masinii, cel de la care a achizitionat-o tatal meu, il cheama in judecata, in baza acelei hartii de mana, pentru a inmatricula masina si pt ai plati impozitul din toti acesti ani.

Ce se poate face in acest caz?

va multumesc !!!
regimul juridic al vinzarii-cumpararii autovehiculelor imbraca o anumita forma ceruta de lege, care, in acest caz, nu a avut loc. din punctul meu de vedere nu cred ca se poate intimpla nimic. luati, totusi, legatura cu un avocat.
..."ulterior sa cumpere legal masina"? adica la notar? sau ce?
Contractul de mana e valabil pt vanzarea unei masini. noul cumparator trebuie ca in 30 zile s-o inscrie pe numele lui.

timp de 7 ani, vechiul proprietar a platit impozit pt o masina pe care o vanduse? de ce nu s-a dus sa si-o radieze? pe baza contractului respectiv?!...va sa zica, acum ii va trebui si dobanda pt impozit :))

tatal dv. are act (fie el si de mana) ca a instrainat mai departe masina?
.....nu stiu daca hartia aia se poate numi contract ( nu ma pricep), ea nu s-a facut in prezenta unui notar.
Iar tatal meu nu are nici o dovada ca a instrainat masina asa cum numele lui, in legatura cu acea masina nu apare dacat pe acea hartie facuta la cumparare.
merci.
avand in vedere ca este o masina, nu e nevoie sa se faca la notar, e valabil un acord de vointe..."de mana".
...am inteles, si in situatia asta cum trebuie procedat?
daca, legal, se accepta acest acord, de ce nu a radiat proprietarul masina in baza acestuia?

momentan urmeaza sa se intalneasca luna viitoare pt prima data conform citatiei primite. Este necesara prezenta unui avocat?
Cum ar fi bine de gestionat aceasta situatie din perspectiva tatalui meu?

Multumesc frumos.