Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... PROCURA NOTARIALA MAREA BRITANIE
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

PROCURA NOTARIALA MAREA BRITANIE

Va rog frumos sa-mi spuneti daca fiul meu , care lucreaza in Marea Britanie,poate face acolo o procura notariala pentru mine spre a o folosi aici in Romania.
Are nevoie de cateva acte din tara si imi trebuie procura sa le pot scoate(eg.cazier judiciar, cateva diplome etc)
Multumesc anticipat
Poate merge la Ambasada Romaniei din Londra unde ii va fi redactata in limba romana.
Ttrebuie sa prezinte urmatoarele:

- act de identitate valabil la data îndeplinirii actului notarial (paşaportul romanesc, buletin/carte de identitate emise de autorităţile române sau pasaport britanic, daca este cazul);
- datele din buletinul/cartea de identitate sau pasaportul persoanei pe care o imputerniciti – serie, numar, adresa, CNP, data eliberarii si autoritatea emitenta.
multumesc mult ...
deci numai la ambasada se poate....

noi ne gandeam la un notar obisnuit...
Un notar v-ar redacta-o in limba engleza, iar aici in Romania va trebui sa o traduceti si legalizati. Intrati pe www.londra.mae.ro, site-ul Ambasadei.
daca numai problema traducerii si legalizarii in tara ar fi...chiar ca nu-i problema...deci se poate si asa...pentru ca e foarte departe de Londra....si mai e si birocratia usual de la ambasada...ca doar e a Romaniei...:(
Si mai e nevoie de nustiu ce apostila(de la Haga,parca)?
Oricum va multumesc din suflet
Daca procura e autentificata de notar britanic este necesara apostila conform Conventiei de la Haga din 1961: [ link extern ]