Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... se poate recupera comisionul de acordare credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

se poate recupera comisionul de acordare credit

Buna ziua,

Am trecut in contractul de credit ipotecat : "comision de acordare 0 EURO , reprezentand 0% din valoarea totala a creditului platibil integral platibil integral la data semnarii prezentului contract sau cel mai tarziu la data primei trageri din creditul aprobat"
Contractul este semnat in 20.08.2008 si chitanta cu care am achitat comision "acordare credit" in valoare de 889.75 EURO in data de 20.08.2010.
Stiam de atunci ce platesc ,dar nu am avut alta optiune la momentul respectiv.
Credeti ca as putea recupera comisionul?
Nu are nici o legatura cu ordonanta,pur si simplu ai un contract in care scrie comision de acordare 0 si pe mine m-au taxat.
Adresati-va protectiei consumatorilor! Nu are legatura cu OUG nr. 50/2010 problema asta. Se poate sanctiona banca si se da masura sa se restituie banii in baza OG nr. 21/1992 privind protectia consumatorilor, pentru nerespectarea contractului. Dilema este daca vorbim de o contraventie continua; fiind vorba despre un contract in derulare cred ca da.