Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Buna ziua! Am fost data in somaj in noiembrie 2009. Dupa o luna a fost angajata alta persoana in locul meu. Este legal odata ce postul a fost restructurat? Odata cu mine au mai fost date si alte persoane de pe alte posturi si la fel s-au facut angajari.Pot da in judecata firma la aceasta data sau este prea tarziu?Multumesc.
1. Daca a fost concediere colectiva angajatorul era obligat sa va contacteze intai pe dvs. si sa va intrebe daca doriti sa reluati activitateala acelasi loc de munca.
2. Daca a fost concediere individuala (cred ca acesta este cazul dvs.) angajatorul nu mai are nici o obligatie fata de dvs., ca fost salariat.
3. Puteati sa-l dati in judecata in termen de 30 de zile de la data cand ati primit decizia de concediere. Acum este prea tarziu.
va multumesc!