Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... spor noapte pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

spor noapte pensie

Sporul de noapte contribuie la scaderea varstei de pensionare asa cum se intampla in cazul grupelor de munca sau contribuie doar la calculul efectiv al pensiei?Multumesc..
Nu contribuie in nici un fel diminuarii varstei de pensionare, se ia in calcul doar la stabilirea cuantumului pensiei.
Multumesc..aceeasi intrebare o am si pentru sporul de vechime. contribuie la diminuarea varstei de pensionare sau sporeste cuantumul pensiei?
Exista aceasta diferentiere inainte de 19/2000?
Ank27, utilizator
Toate sporurile si adaosurile sunt avute in vedere la determinarea punctajului mediu anual. Nu exista o prevedere legala in sensul diminuarii varstei standard de pensionare in functie de sporurile realizate de-a lungul perioadei de activitate.

Inainte de aparitia Legii nr. 19/2000, pensia se stabilea potrivit art. 10 din Legea nr. 3/1977: “retributia tarifara, care se ia ca baza de calcul la stabilirea pensiei, este media retributiilor tarifare lunare din 5 ani lucrati consecutiv, la alegere, din ultimii 10 ani de activitate”. Nu exista nici in Legea nr. 3/1977 o prevedere in sensul diminuarii varstei standard de pensionare in functie de sporurile realizate.
Multumesc mult!