Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Reluare activitate SRL suspendat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Reluare activitate SRL suspendat

Am un SRL a carui activitate a fost suspendata temporar in aprilie 2010. Deoarece, intre timp, au aparut ceva raze de soare la orizont, doresc sa merg la Registrul Comertului sa solicit reluarea activitatii. Ce documente imi sunt necesare???
Documente necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului a menţiunilor privind suspendarea temporară a
activităţii/reluarea activităţii societăţilor comerciale*:
1. Cerere de înregistrare (original);
2. Hotărârea adunării generale a asociaţilor/acţionarilor/decizia asociatului unic privind suspendarea temporară a activităţii sau
reluarea activităţii societăţilor comerciale (original);
3. Certificatele constatatoare emise în baza declaraţiilor-tip pe propria răspundere pentru autorizarea activităţii
4. Declaraţia-tip pe propria răspundere din care să rezulte că persoana juridică nu desfăşoară la sediul social sau la sediile
secundare ori în afara acestora activităţile declarate o perioadă de maxim 3 ani;
5. La reluarea activităţii:
- declaraţia-tip pe propria răspundere privind autorizarea funcţionării;
- certificatul constatator emis în baza declaraţiei-tip depusă la suspendarea activităţii.
6. Dacă este cazul, împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să
îndeplinească formalităţile legale (original);
7. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
- taxe de registru;
- tariful de publicare în Monitorul Oficial, Partea a IV-a.
Multumesc=D>
Mai am o intrebare...acea declaratie tip pentru autorizarea functionarii este cumva cea data in temeiul art. 15(1) lit. b din legea 359/2004?? Pentru ca daca este aceasta, mai am o nelamurire: catre cine o adresez? In subsolul formularului spune, dupa caz: ITM, DSP, protectia mediului, etc... Fac cate o declaratie catre fiecare din aceste institutii?? Precizez ca activitatea desfasurata de firma este consultanta si servicii IT (webdesign)...
Imi cer scuze pentru revenire, dar nu am facut inca asa ceva si nu-mi doresc sa ma intoarca de la ONRC pentru ca nu am actele in regula....
se completeaza pentru ORC o singura declaratie model 2 sau model 3 ( e bine sa le completati pe ambele, dureaza cateva minute fiecare - nu stiu pe care o sa v-o ceara) si bifati casutele corespunzatoare "cunosc si respect prevederile..." etc de la punctul 4.1. iar stanga sus, unde scrie "spre inaintare catre" scrieti DSP, DSV, ITM, APM.

asta e tot! nu mergeti la niciuna din aceste institutii