Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Durata maxima a concediului postnatal si concediul de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Durata maxima a concediului postnatal si concediul de ingrijire copil

Am urmarit discutiile din forum si majoritatea se refera la cele 42 de zile minime ale concediului postnatal.
1. Exista si vreo limita maxima? Poate fi de exemplu concediul postnatal de 80 de zile?
2. Daca se poate ca durata concediului postnatal sa fie de 80 de zile cum se calculeaza indemnizatia pentru crestere copil? Se iau in considerare si veniturile din cele 80 de zile de postnatal sau se calculeaza doar ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului?
3. Daca se poate sa fie concediul postnatal de 80 de zile cand se depun actele pentru solicitarea concediul de crestere copil si a indemnizatie aferente?
dalias a scris:

Am urmarit discutiile din forum si majoritatea se refera la cele 42 de zile minime ale concediului postnatal.
1. Exista si vreo limita maxima? Poate fi de exemplu concediul postnatal de 80 de zile?
2. Daca se poate ca durata concediului postnatal sa fie de 80 de zile cum se calculeaza indemnizatia pentru crestere copil? Se iau in considerare si veniturile din cele 80 de zile de postnatal sau se calculeaza doar ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului?
3. Daca se poate sa fie concediul postnatal de 80 de zile cand se depun actele pentru solicitarea concediul de crestere copil si a indemnizatie aferente?

Concediul de sarcina si lauzie ( pre si post natal) are un total de 126 ( 63 zile pre si 63 zile postnatal) de zile, care se pot compensa intre ele. Adica daca nu ati luat tot prenatalul va puteti lua postnatalul mai mult Important e ca dupa nastere sa aveti conc med postnatal de minim 42 de zile.Daca ati stat in prenatal 46 de zile si dpdv financiar va convine puteti sta restul de 80 de zile in postnatal.
Cic puteti sa l soliciatati dupa expirarea celor 42 de zile obligatorii sau dupa expirarea celor 80 de zile , asa cum ati prezentat cazul, cu conditia ca in cele 12 luni anterioare nasterii sa fi realizat venituri de natura profesionala supuse impozitului pe venit.Acestea se iau in calcul la stabilirea indemnizatie - 12 luni inaintea nasterii copilului.

orca, utilizator
Din OUG 158/2005:

Art. 23 - (1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.
(2) De aceleaşi drepturi beneficiază şi femeile care nu se mai află, din motive neimputabile lor, în una dintre situaţiile prevăzute la art. 1 alin. (1), dacă nasc în termen de 9 luni de la data pierderii calităţii de asigurat. Faptul că pierderea calităţii de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei în cauză se dovedeşte cu acte oficiale eliberate de către angajatori sau asimilaţii acestora.
(3) În situaţiile prevăzute la alin. (2), baza de calcul a indemnizaţiei de maternitate se constituie din media veniturilor lunare pe baza cărora s-a calculat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, din ultimele 6 luni anterioare datei pierderii calităţii de asigurat, cu respectarea prevederilor art. 10.
Art. 24 - (1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.
(2) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
(3) Persoanele cu handicap asigurate beneficiază, la cerere, de concediu pentru sarcină, începând cu luna a 6-a de sarcină.
(4) În situaţia copilului născut mort sau în situaţia în care acesta moare în perioada concediului de lăuzie, indemnizaţia de maternitate se acordă pe toată durata acestuia.
Art. 25 - (1) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10.
(2) Indemnizaţia de maternitate se suportă integral din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc.
Contabila incerca sa imi sugereze sa iau doar 42 de zile de concediu postnatal. Spunea ca in calcului indemnizatiei de ingrijire copil se vor lua in considerare sumele de bani obtinute in concediul postnatal.
Daca ar fi asa cum spune contabila as pierde bani la calcularea indemnizatie CIC (pentru ca as pierde lunile 11, 10, 9 anterioare nasterii copilului cand am avut venituri nete mai mari - prime si salariul 13 ).

Indemnizatia de postnatal este mai mare decat cea de CIC insa inferioara celor 3 luni mentionate. Nu as vrea sa pierd lunile 11, 10, 9 anterioare nasterii copilului la calcularea indemnizatiei CIC (daca ar fi asa cum mi-a sugerat contabila).

1. Nu va obliga nimeni sa luati concediu prenatal. Daca starea sanatatii dvs. si a coilului va permite puteti merge direct sa nasteti dar apoi trebuie sa luati minimum 42 de zile de postnatal.
2. De asemenea puteti profita de toate cele 126 de zile, indiferent cum le veti imparti.
3. Pentru indemnizatia de CCC pana la 2 ani se iau in calcul veniturile din cele 12 luni anterioare nasterii. In aceste venituri intra si indemnizatia de concediu prenatal.
4. In calculul indemnizatiei pentru CCC nu se poate lua si indemnizatia de postnatal pentru ca aceasta este un venit dupa data nasterii.

Va multumesc pentru lamuriri.