avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sustragerea de la probe biologice,dosar abuziv.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sustragerea de la probe biologice,dosar abuziv.

In data de 13/06/2010 ora 1/30 in timp ce ma intorceam cu masina acasa sotia fiind sofer am fost opriti pe o strada usor iluminata aflata in curs de reabilitare a conductei de apa deci cu partea carosabila ocupatat de lucrari, am fost opriti de un echipaj de politie tocmai cand eram la o distanata mica de ei acestiia ne putan -n sa treaca de pe langa noi. in momentul cand eram in dreptul lor un agent de politie din masina respectiva ne-a indicat sa parcam mai in fata iar sotia s-a conformat si a parcat intr-un loc ma liber la cca 5/10 metri in spatele lor. Sotia s-a panicat ca nu stie daca aveea actele la ea dar mai ales ca nu este veche in meseria de sofer si nu a mai fost oprita decat o singura data mi-a zis sa le dau actele eu.Am luat actele si m-am prezentat la masina politiei tocmai cand am ajuns in dreptul ei acestiia se coborau din masina si vazian doar o parte din acte mai putin buletinul sotiei, unul dintre acestia mi-a solicitat si permsul meu de conducere. L-am intrebat mirat pentru ce are nevoie de el pentru ca nu eu eram conducatorul auto. Atunci mi-a raspuns respicat "esti sigur" si a facut 2 pasi spre masina mea unde intocan-duse mi-a zambit si a insistat sa suflu in aparatul etilotest la care eu mirat l-am intrebat daca el a vazut sau vede cine a condus masina. In momentul in care am vazut ca de fapt eu eram o victima a unui abuz mai ales ca acel agent ma cunostea si care a incercat sa ma mai sanctioneze pentru o parcare pe spatiul verde, am inceput sa ma apar zicandu-i ca o sa-l dau in judecatat pt ca face un abuz si daca vrea sa verifice cu aparatul etilotest sa il de-a sotiei pt ca ea conducea masina. Am fost invitati la sectia politiei unde am fost pusi sa dam o declaratie fiecare. Vazand ca agentul nu-si schimba pozitia cu privire la ce sustinea el, am refuzat sa-i declar orice decat in prezenta unui avocat drept pt care acesta a intocmnit un proces verbal unde a si chemat un martor care sa consemneze ca refuz sa le dau declaratie si sa mi se recolteze probe.Sotia a dat declaratie cu cele intamplate si am plecat acasa. A doua zi un aget s-a prezentat la firma unde lucrez eu si mi-a inmanat o citatie pe care am onorat-o cu prezenta chiar atunci.Ajuns din nou la sectie un alt agent m-a intrebat daca doresc sa declar ceva i-ar eu le-am zis ca nu am motive de justificare prin declaratii pt ca nu am fost oprit eu cu masina in trafic. In momentul acela vazan ca eu i-mi mentin pozitia acesta mi-a atra atentia ca -mi supenda permisul si trebuie sa-l predau. involburat de intentia lui i-am cerut explicatii clare pt ce vrea sa-l suspende iar seful serviciului rutier a inceput sa urle la mine facandu-ma nesimntit ordinar di dobitoc,moment in care am si plecat din incinta politiei.Am aflat peste putin timp cca 2 saptamani de la cunoscuti de ai mei prin oras ca un agent s-a laudat ca mi-a suspendat permisul. Uimit de chestia asta mai ales ca nu gresisem si nici nu am primit o dovada dar mai ales ca eu nu le-am dat permisul, am luat-o ca pe o gluma. Am inceput sa ma interesez la cativa prieteni politisti si mi s-a confirmat ca eu de fapt conduceam masina cu permisul suspendat pentru sustragere de la probe mai ales ca trecea prin fata politistilor rutieri si nu am fost oprit. Am asteptat sa mi se comfirme aceasta in scris de catre politia rutiera a judetului dar nici pana acum adica 3 luni eu nu am fost instiintat.Pe langa faptul ca acestia nu aveau martori in momentul cand am fost opriti in trafic aceestiia m-au sanctionat si contraventional in lipsa dupa 3 zile de la eveniment iar eu contestand PV de infractiune consinderandu-l ilegal.Dupa cum va spun timp de 3 luni nu am primit nici o citatie nici de la politie nici de la parchet.
Va rog sa ma lamuriti ce se poate intampla din toata treaba asta mai ales ca eu nu stiu cum sa procedez sa datorita faptului ca nu am nici un document care atesta suspendarea permisului dar stiu din surse clare ca sunt cercetat penal si permisul este suspendat pentru sustragere de la probe?
Cum poate sa probeze agentun gresala mea fara martori cu cum pot sa-l actionez eu pe el in judecata?
Daca nu erati la volan este un abuz daca erati la volan veti avea de lucru in aparare.
Daca erati la volan dar nu ati vrut sa recunoasteti ar fi mai mult decat recomandabil sa va angajati avocat intrucat veti avea ceva probleme si in functie de probe se va stabili...adevarul judiciar...
Daca nu erati la volan nu poate fi vorba de nicio infractiune, dar asa cum spuneam depinde de probe...

avocat Claudiu Lascoschi
in primul rand ca politia daca depuneti o cerere scrisa la ei trebuie sa va dea nr de inregistrare si sa va raspunda in termen de 30 zile.
in al doilea rand cu explicatiile pe care le-ati dat nu cred ca aveti sanse sa rezolvati prea multe si spun asta pentru ca daca era sotia la volan si ati fost opriti dvs nu aveati de sa va dati jos din masina iar sotia trebuia sa astepte la volan .
cam greu de crezut ca asa au stat lucrurile.
mai mult ,ce pot sa va spun este ca atunci cand ati fost la politie si prima si a doua oara ar fi fost bine sa dati declaratie pentru ca ar fi fost punctul dvs de vedere referitor la cele intamplate.
asa dosarul e cam greu de combatut insa nu va pierdeti speranta.
Exista martori care sa ateste cele mentionate de dvss ?
Daca nu exista,pana la proba contrarie,politstii au dreptate,chiar daca nu ar avea.
In rest nu pot decat sa sustin,cu parere de rau,punctul de vedere al lui"doberv"
Este aberant sa afirmam ca in lipsa unor probe care sa ateste cele relatate de faptuitor , politistii au dreptate ( fara probe ) pana la proba contrarie . Vorbim totusi de o infractiune , de sfera penala in care opereaza principiul prezumtiei de nevinovatie . Ori , sarcina probei revine agentului constatator . Si fiti sigur ca atata timp cat politia nu poate proba existenta refuzului cu martori sau alte probe legale , este aplicabil principiul in dubio pro reo , potrivit caruia orice dubiu profita invinuitului .
Din punctul meu de vedere , daca totul este asa cum ati relatat , trebuie sa se dispuna neinceperea urmaririi penale ptr ca fapta nu exista .
Se incheie un proces-verbal, care, in conditiile legii constituie mijloc de proba.
Proba poate fi furnizata cumva totcmai prin declaratia sotiei.
Sotia ii poate sustine nevinovatia dar in acelasi timp poate declara ca a refuzat testul...

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Dosar penal pentru refuzul la probe biologice. Alex5533 Alex5533 Buna ziua, Duminica trecuta, am fost oprit de catre politie cu ATV-ul pe strada. Din cauza zapezii, nu am mai reusit sa urc un deal, sa ajung acasa fara sa ... (vezi toată discuția)
Alcool Liviucurelariu Liviucurelariu Buna seara.Ieri seara mi s-a retinut permisul pentru conducere in stare de ebrietate.Mentionez ca nu m-a oprit politia,doar m-a gasit langa masina cu niste ... (vezi toată discuția)
Permisul retinut GudacIonut GudacIonut In noaptea de 16.05.2015,in Orasul Costesti,judetul Arges,am fost somat de un echipaj de politie local sa trag pe dreapta. Consumasem 2 beri , si 2 pahare de ... (vezi toată discuția)