avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită notificare
Discuție deschisă în Executare silită

notificare

in cazul in care cineva s-a sinucis si avea o datorie bancara cine se obliga sa o plateasca?
persoana nu era casatorita, nu are giranti iar apartamentul in care a locuit este pe numele parintilor. va multumesc.
Cel mai recent răspuns: cezar_iul , utilizator 19:51, 23 Septembrie 2010
parintii vor fi obligati sa plateasca creditul.
Asta in cazul in care accepta succesiunea.
Eu in locul lor nu as accepta succesiunea in cazul in care nu exista niciun element de activ.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Septembrie 2010
exit vs exit, utilizator
daca nu au trecut mai mult de 6 luni de la deces, parintii sa mearga la notar sa dea o declaratie ca renunta la mostenire, atunci nu mai mostenesc datoriile fiului
nu exista succesiune.
omul asa cum a venit pe lume asa a plecat. (doar cu o datorie neachitata)
nu avea bunuri mobile sau imobile.
care este legea care reglementeaza ca parintii sa plateasca?
si de ce nu se stipuleaza in contractele bancare ca rudele sa fie de acord cu acordarea unor imprumuturi?
platesc unii pt. greselile altora?
eu unul trebuie sa fiu atent ca nici o ruda de gradul 1 sau 2 sa faca vreun imprumut pt a nu plati in urma lor?
multumesc
nu in calitate de parinte trebuie sa platiti, ci in calitate de mostenitor al fiului dvs. pt ca fiul nu are copii si nici nevasta, numai parintii il mostenesc. si ca sa nu mosteniti aceste datorii, trebuie sa dati aceasta declaratie la notar ca renuntati la mostenire.

Alte discuții în legătură

Datorii banci Carmen76 Carmen76 In cazul in care beneficiarul unui credit bancar a decedat , datoria este preluata de mostenitori? In cazul in care mostenitorul este un copil de 25 ani , ... (vezi toată discuția)
Executare silita - obligatia de achitare a creditului de catre sora decedatei Alexandrarares Alexandrarares Buna ziua. O doamna a decedat anul trecut.Nu a fost casatorita,nu a avut copii.Nu a detinut absolut nimic pe numele ei.A avut in schimb doua credite la ... (vezi toată discuția)
Obligatie plata datorii ruda decedata decs decs Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie: socrul meu a decedat la sfarsitul anului trecut. Din pacate, intre momentul decesului si ... (vezi toată discuția)