Forum Discuţii juridice Executare silită notificare
Discuție deschisă în Executare silită

notificare

in cazul in care cineva s-a sinucis si avea o datorie bancara cine se obliga sa o plateasca?
persoana nu era casatorita, nu are giranti iar apartamentul in care a locuit este pe numele parintilor. va multumesc.
parintii vor fi obligati sa plateasca creditul.
Asta in cazul in care accepta succesiunea.
Eu in locul lor nu as accepta succesiunea in cazul in care nu exista niciun element de activ.
exit vs exit, utilizator
daca nu au trecut mai mult de 6 luni de la deces, parintii sa mearga la notar sa dea o declaratie ca renunta la mostenire, atunci nu mai mostenesc datoriile fiului
nu exista succesiune.
omul asa cum a venit pe lume asa a plecat. (doar cu o datorie neachitata)
nu avea bunuri mobile sau imobile.
care este legea care reglementeaza ca parintii sa plateasca?
si de ce nu se stipuleaza in contractele bancare ca rudele sa fie de acord cu acordarea unor imprumuturi?
platesc unii pt. greselile altora?
eu unul trebuie sa fiu atent ca nici o ruda de gradul 1 sau 2 sa faca vreun imprumut pt a nu plati in urma lor?
multumesc
nu in calitate de parinte trebuie sa platiti, ci in calitate de mostenitor al fiului dvs. pt ca fiul nu are copii si nici nevasta, numai parintii il mostenesc. si ca sa nu mosteniti aceste datorii, trebuie sa dati aceasta declaratie la notar ca renuntati la mostenire.