Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... procura de reprezentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

procura de reprezentare

Fostul sot a semnat o hartie la notariat cu tatal sau pt. a-l reprezenta oriunde si acum fostul socru ma ameninta ca de-acum incolo cu el ma voi judeca in procesul de partaj. Este posibil asa ceva? Cum pot sa contest aceasta hartie? Pe ce baza?
procura judiciara este o procura speciala.sunteti sigura ca fostul sot i-a dat o asemenea imputernicire?
daca i-a dat o astfel de imputernicire, nu aveti cum sa va opuneti.
Acum fostul sot vrea sa ia inapoi acea hartie intrucat era sub influenta alcoolului cand a semnat-o , dar nu este luat in seama de tatal sau care spune ca-i vrea binele.Nu pot cere o expertiza , ceva care sa ateste ca fostul sot este in deplinatatea facultatilor , nu este plecat din tara ...pt. ca nu are nici un motiv sa il reprezinte peste tot tatal sau.
dvs il chemati in judecata pe fostul sot pt partaj si vedeti daca se prezinta socrul si i se admite procura pe care o are. daca instanta accepta ca sotul sa fie reprezentat de tatal lui , nu aveti ce face.

poate sotul a facut tatalui o procura generala, cu care nu prea are ce face
gi-jane2, moderator
fostul sot poate anula procura la notariat.