Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reevaluare lunara a conturilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reevaluare lunara a conturilor

Buna,
in cazul unui contract de leasing financiar (auto) ,reevaluarea lunara a ct.167 se inregistreaza 213=167 sau prin ct de dif.din reevaluare ? si implica si dif.la amortizare lunara ?

sper ca am fost destul de explicita
Buna seara,
Reevaluarea nu are de a face cu ceea ce s-a inregistrat in contul 2133 la preluarea contractului de leasing. Deci ceea ce s-a inregistrat in 2133 ramane asa, numai contul 167 se modifica, ca urmare a cursului de schimb la sfarsitul lunii. Si acesta creste sau scade cu diferentele favorabile/nefavorabile de curs valutar.