avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinte pentru recalcularea pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinte pentru recalcularea pensiilor

Buna ziua
Lucrez la o firma care are o arhiva impresionanta cu date din 1948.
Vin fosti salariati care cer adeverinte in care sa apara venituriele brute si acordul global. ESTE CORECT SA DAU ASEMENEA ADEVERINTE?
eu stiam ca pentru determinarea punctului de pensie pana la data de 01.04.2001
se ia in calcul salariul din cartea de munca la care se adauga sporurile cu caracter permanent - acordul global nu este un spor permanent.
Am un salariat care a plecat de la noi in anul 1991 in cadrul armatei .
Acum se recalculeaza pensiile si vrea o adeverinta din anul 1969 pana in anul 1991 in care sa apara luna de luna :
- venituri brute pana la data de 01.07.1977 - in care intra si acordul global ;
- venituri nete de la data de 01.07.1977 pana la data de 01.01.1991 ;
- venituri brute de la data de 01.01.1991.
Esre o munca titanica.Aceste recalculari se refera numai la peroada lucrata in armata sau si la perioada din civilie?
Va rog sa-mi spuneti daca este corect si cum trebuie sa procedez.
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:11, 20 Septembrie 2010
1. Aveti dreptate in tot ce spuneti.

2. Pct. VI al anexei O.U.G. nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat:

"Nu sunt luate in calcul la stabilirea punctajului mediu anual, intrucat nu au facut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
-formele de retribuire in acord sau cu bucata, in regie ori dupa timp, pe baza de tarife sau cote procentuale;
-participarea la beneficii a oamenilor muncii din unitatile economice;
-premiile anuale si premiile acordate in cursul anului pentru realizari deosebite;
-recompensele cu caracter limitat, acordate personalului din unele sectoare de activitate;
-diurnele de deplasare si de delegare, indemnizatiile de delegare, detasare si transfer;
-drepturile de autor;
-drepturile platite potrivit dispozitiilor legale, in cazul desfacerii contractului de munca;
-al 13-lea salariu;
-alte sporuri care nu au avut caracter permanent."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta venit ContSters103795 ContSters103795 am de la societatea unde am lucrat de la 13.04.1970 pana la data de 31.10.1994 adeverinta cu veniturile suplimentare . In aceasta, societatea specifica ca ... (vezi toată discuția)
Clarificare calcul pensie functie de venituri (salariale,bonusuri,prime,etc.) dragosm1969 dragosm1969 La calcularea pensiei, in afara de salariul brut care cuprinde si sporurile permanente,se iau in calcul si alte venituri la care s-a platit CAS,cum ar ... (vezi toată discuția)
Recalcularea drepturilor de pensie niccu niccu Buna ziua, Un salariat a muncit pana in 1989,in acord global,realizand venituri peste salariul de baza; Ex:la 1953 lei salariul de baza, a incasat cu ... (vezi toată discuția)