Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... spitalizare gravide
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

spitalizare gravide

Buna seara,
Sunt insarcinata in 9 luni si peste doua sapt medicul m-a programat la cezariana. As dori sa stiu daca in cazul in care sunt angajata numai din aprilie anul acesta, va trebui sa demonstrez calitatea de asigurat pe baza de adeverinta vizata de casa de sanatate cu stagiul pe ultimii 5 ani sau imi este suficient o adeverinta de salariat de la angajator?
Legea 95/2006 spune ca femeile insarcinate si lauzele, daca nu au nici un venit sau au venituri sub salariul de baza minim brut pe tara, sunt asigurate la sanatate fara plata contributiei.