avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 387 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... condamnat in romania arestat in italia
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

condamnat in romania arestat in italia

Buna ziua,

intrebarea este urmatoarea.
fratele meu a fost arestat astazi in italia .a fost condamnat in romania pentru conducerea fara permis.(in anul 2006)
cum pot lua legatura cu el?si ce se va intampla incontinuare cu el?in cat timp va fi extradat ?cata pedeapsa va face in romania?(a fost condamnat 1 an)se poate face ceva ptr micsorarea pedepsei?nu poate iesi pe cautiune sau altceva?va rog sa ma lamuriti
Cel mai recent răspuns: yrynuca , utilizator 18:19, 28 Septembrie 2010
Va executa pedeapsa la care a fost condamnat, din care se va scade perioada petrecuta in Italia; extradarea nu dureaza prea mult, dar trebuie indeplinite niste formalitati; atata timp cat hot. jud. e def. si irev., nu are cum sa-i mai scada pedeapsa; nu poate iesi pe cautiune, nu e arestat preventiv; poate fi liberat conditionat, in conditiile art. 59 c.p.
avocat Cristina Popescu
pai in italia este de 3 ani jumate .
Pentru a lua legatura cu el , pentru a-l ajuta,eventual chiar cu asigurarea asistentei juridice,luati legatura cu Ambasada Romaniei sau cu reprezentanta diplomatica,cea mai apropiata de locul unde se afla arestat
lamuritima va rog cu perioda petrecuta in italia care se scade din pedeapsa.nu prea am inteles el este in italia de 3 ani jumate
se va scadea perioada petrecuta in AREST in italia

Alte discuții în legătură

Pedepsa talharie relit relit Este vorba de o prietena a mea, in 2005 a fost in Italia, a lucrat ca bona. Femeia pentru care lucra, romanca, se ocupa de lucruri nu prea ortodoxe dar a aflat ... (vezi toată discuția)
Arestare la domiciliu catalin19975 catalin19975 se scade arestul la domiciliu din pedeapsa care se da la instanta (vezi toată discuția)
Condamnare romania, proces in italia vasilicastefan vasilicastefan Buna ziua, Fratele a meu fost condamnat in Romania pentru coducere fara permis.Pronuntarea definitiva a sentintei a fost data in timp ce el era plecat in ... (vezi toată discuția)