Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pedepsa talharie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pedepsa talharie

Este vorba de o prietena a mea, in 2005 a fost in Italia, a lucrat ca bona. Femeia pentru care lucra, romanca, se ocupa de lucruri nu prea ortodoxe dar a aflat asta abia dupa ce a ajuns acolo. Dupa un timp, cam 6 luni,i-a luat pasaportul si cu prietenul ei a obligat-o sa se prostitueze. Intr-o seara, tipa asta si cu prietenul ei au talharit un barbat care fusese clientul prietenei mele. Au dat navala carabinierii peste ei acasa, i-a luat pe toti, pe prietena mea au eliberat-o si au lasat-o sa vina in tara in urma declaratiei victimei ca ea nu luase parte la talharie. Zilele trecute a venit politia la usa ei si au arestat-o in baza unui mandat de arestare si dupa o infatisare la tribunal i-a dat o sentinta de 4 ani. Ce se poate face mai departe?
Doamna,cine a pronuntat aceasta sentinta de condamnare?Daca este vorba de instantele italiene,sunt de acord.Daca este vorba de instantele din Romania.....exista o problema.
andymaurul, utilizator
Este vorba despre legislatia italiana si aici trebuie fie sa cautati pe site unde sunt inscrise codurile din unele tari,fie sa consultati un avocat/jurist italian
sunt doua fapte diferite din ce spuneti. o infractiune petrecuta pe teritoriul italiei si alta savarsita aici. poate face apel prietena dvs daca se considera nevinovata sau pedeapsa e prea mare.
Probabil ca a fost condamnata si se cere extradarea ei de statul italian.
A fost informata pentru ce a fost arestata.
Ea este cea mai in masura sa va spuna.

Data post: Sambata, 22 Ianuarie 2011, 18:38
Probabil ca a fost condamnata si se cere extradarea ei de statul italian.
A fost informata pentru ce a fost arestata.
Ea este cea mai in masura sa va spuna.

Foarte corect a aratat dl.av.Lascoschi,dar daca se dau raspunsuri cu litere mici ,din varful claviaturii,de catre alt avocat...

Fapte savarsite in Italia si probabil ca politia romana a avut de executat un madat de arestare emis de magistratura italiana