Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Comodat sau Inchiriere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Comodat sau Inchiriere

Daca la infintarea SC spatiul a fost pus la dispozitie SC printr-un contract de comodat, pt ca aceiasi SC sa se treca de la comodat la inchiriere in acelasi spatiu sunt necesare ceva demersuri speciale, sau pur si simplu incheierea unui act de inchiriere si inregistrarea lui la ANAF ?
Se necesita rezilierea ctr de comodat si notificarea rezilieri la ONRC sau in alta parte?
Va multumesc

Puteti incheia un contract de inchiriere pentru spatiul ce deserveste sediul social al societatii daca contractul de comodat a ajuns la termen, adica s-a implinit termenul pentru care a fost incheiat. Nu este necesara notificarea catre ONRC pentru tipul de contract atata timp cat nu se schimba destinatia sediului. Este necesar doar inregistrarea contractului de inchiriere la ANAF, asta pentru deducerea cheltuielilor in contabilitate aferente sediului social. Daca la sediul social desfasurati si activitati conform obiectului de activitate al societatii dumneavoastra, atunci situatia se schimba un pic, in sensul ca la ONRC trebuie sa efectuati o modificare a certificatului de inscriere mentiuni cu privire la documentul ce sta la baza infiintarii sediului social, respectiv contract de inchiriere.
Situatia se prezinta in felul urmator:
1-Ctr de comodat este pe perioada nelimitata, cum se face rezilierea lui, (se vrea rezilierea lui de catre ambele parti) cine pe cine notifica de reziliere sau cum se face, se stabileste prin acordul partilor trecerea pe ctr de inchiriere ???

2-Intodeauna la sediu social am desfasurat activitati conf obiectului de activitate, sa inteleg ca trebuie sa notific RECOM-ul ca societatea si-a schimbat statutul din comodatar in chirias prezentand ctr de inchiriere inregistrat la ANAF si prin completarea unui formular de mentiuni tip RECOM ???

multumesc anticipat pt lamuriri

Badger, utilizator
NU sunt prea lamurit cum procedez, ma ajuta cineva

1-Ctr de comodat este pe perioada nelimitata, cum se face rezilierea lui, (se vrea rezilierea lui de catre ambele parti) cine pe cine notifica de reziliere sau cum se face, se stabileste prin acordul partilor trecerea pe ctr de inchiriere ???

2-Daca in actul constituitiv este mentionat ca firma are sediul prin ctr de comodat (in actul constituitiv scrie asa "sediul social este in x, str, y conf extraCF xxx si ctr de comodat nr.xxx"), cum procedez ? trebuie sa inregistrez la ANAF chiria si sa mai trec si pe la RECOM sa modific actul constituitiv sau ceva mentiuni ???

Multumesc anticipat
Badger, utilizator
Inregistrati contractul de inchiriere la ANAF.
Multumesc,
Pare super simplu deci nu mai implicam ONRC-ul (chiar daca in actul constituitiv scrie ca sediul e este in X, str, Y conf extras CF xxx si ctr de comodat nr.xxx) ?