Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii

Ce obligatii are o SC daca inscrie in carnetul de munca diploma de licenta si diploma de master.Mentionez ca persoana care are aceste studii ocupa in prezent o functie cu studii medii. Ce actiuni ma sfatuiti sa intreprind pentru a putea fi incadrat cu studii superioare.
Trebuieste ca functia pe care o ocupa -ar ocupao-respectivul sa fie prevazuta in mod obligatoriu cu studii universitare si/sau post universitare.

andymaurul
Postul este de Sef de Compartiment CTC. Anterior A fost ocupat de o persoana cu studii superioare. La restructurare a fost ocupat de persoana cu studii medii, care persoana a obtinut licenta in stiinte economice si master in managementul afacerilor. Serviciul Resurese Umane motiveaza ca nu poate incadra persoana respectiva pe functie cu studii superioare.
Resursele umane au dreptate. In incadrarea cu/fara studii superiare conteaza cerintele postului astfel cum este el definit in organigrama, nu pregatirea celui care il ocupa.
Resursele Umane nu contesta studiile superioare ale celui in cauza, ci doar spun ca cel ce ocupa postul ar trebui sa aibe studii superioare tehnice si nu le recunoaste pe cele economice, chiar daca postul este in departamentul tehnico-economic.
fiind vb. de C.T.C. sunt necesare studii tehnice dar nu si obligatoriu, daca firma este de acord ori R.U. de principiu au dreptate!