Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea anticipata

Buna ziua,
va rog sa ma lamuriti in legatura cu problema pensionarii anticipate. Va scriu cazul concret: Tata, nascut pe 2 septembrie 1950, are 42 de ani de munca. Dupa atatea legi si reglementari noi nu mai intelegem nimic...Poate sa ceara pensionarea anticipata, si daca da, care este demersul.
Va multumesc mult pentru raspuns,
va doresc o zi superba,
Eniko
Conform prevederilor Legii nr. 118/2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echlibrului bugetar, aplicare prevederilor Legii nr. 19/2000, referitor la inscrierea la pensia anticipata si pensia anticipata partial se suspenda pe perioada cuprinsa intre data de 3 iulie 2010 si data de 31 decembrie 2010, inclusiv. Daca dupa aceasta data nu se mai modifica nimic in privinta pensiei anticipate atunci tatal dvs. se poate pensiona anticipat la implinirea varstei de 60 de ani.
1. Poate beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu septembrie 2015, respectiv la implinirea varstei de 65 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu septembrie 2010, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.
2. Deoarece Legea 118/2010 a suspendat pana la 31.12.2010 pensiile anticipate si anticipate partiale, poate depue dosarul depensie in ianuarie 2011.
3. Face o cerere catre angajator prin care solicita pensionarea anticipata partiala cu data de 00.00.0000. Dupa ce o aproba angajatorul cererea este dusa la ITM pentru a se opera solicitarea in carnetul de munca. Cu carnetul de munca si cu celelelalte acte necesare tatal dvs. se duce la Casa de Pensii unde completeaza cererea tip si depune toate actele.
sa ai grija ca dupa noua lege a pensiei , penalizarea la pensie anticipata este foarte mare, apropae jumatate din pensie