Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... lipsa acte identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

lipsa acte identitate

exista un baiat nascut in anul 1993 care nu are acte , cum se poate sa isi faca certificat de nastere dupa care buletin ? incepem cautarile din maternitate ?
dar daca totusi exista un certificat sau o notificare in reg.la maternitate?se stie data nasterii , mama,tatal,mater.Polizu, daca am incerca in registrele din arhiva maternitatii , ma gandesc cum a plecat cu copilul din spital in 1993 fara sa fie declarat?
iliescuelena, utilizator
Pentru solutionarea acestei probleme trebuie facuta o actiune in instanta prin care se solicita inregistrarea tardiva a nasterii.

Numai in baza hotararii judecatoresti se poate face certificatul de nastere si ulterior CI.
Legea 119/1996:

Art. 21
(1) Cand declaratia a fost facuta dupa trecerea unui an de la data nasterii, intocmirea actului se face in baza hotararii judecatoresti definitive si irevocabile, care trebuie sa contina toate datele necesare intocmirii actului de nastere.
(2) Actiunea se introduce la judecatoria in a carei raza teritoriala are domiciliul persoana interesata sau unde are sediul institutia de ocrotire a copilului. In vederea solutionarii, instanta solicita serviciului public comunitar local de evidenta a persoanelor in a carui raza administrativ-teritoriala are domiciliul persoana interesata sau se afla sediul institutiei de ocrotire verificari pentru stabilirea identitatii, precum si avizul medicului legist cu privire la varsta si sexul persoanei al carei act de nastere se cere a fi intocmit. Judecarea cauzei se face cu participarea procurorului.
(3) Dispozitiile alin. (1) si (2) sunt aplicabile in mod corespunzator si in cazul in care nasterea unui cetatean roman s-a produs in strainatate, iar declaratia de nastere se face in tara.
prin instanta puteti sa obtineti.