Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pensie
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pensie

Buna ziua! Mama mea este girant la o persoana care nu si-a platit creditul. Fiind pensionara, s-a infiiintat poprire pe pensia ei, retinandu-se 458 lei. La institutia financiara ajunge doar suma de 445 lei, diferenta de 13 lei disparand.
M-am interesat unde se duce suma de 13,7 lei lunar si ni s-a raspuns ca este comision de 3% pentru suma poprita, suma retinuta de Casa de Pensii.
Rog sa ma lamuriti care este temeiul legal pe baza caruia Casa de Pensii retine un comision de 3% din suma proprita si care este proocedura. Din cate stiu Casa de Pensii executa poprirea, nu este o intitutie financiara care sa perceapa comisioane.
Va multumesc pentru raspunsurile competente.
probabil aceasta este suma pe care Casa de Pensii o plateste pentru virarea banilor in contul institutiei bancare
avocat Cristina Popescu
zsoli71 a scris:
M-am interesat unde se duce suma de 13,7 lei lunar si ni s-a raspuns ca este comision de 3% pentru suma poprita, suma retinuta de Casa de Pensii.

Cine v-a spus acest lucru?
Nu. Este suma care se percepe conform executarii silite, prin instiintarea executorului asupra sumei poprite prin taxele postale.Avand in vedere ca printr-un singur plic se trimit mai multi popriti(aici depinde cati sunt la acelasi creditor)n-ar trebui sa coste atat de mult.Popritul, e obligat prin lege sa trimita lunar contabilitatea sumelor ce sunt poprite in favoarea creditorului.Dinj pct. meu de vedere....e o suma nejustificata.Greu de dovedit.
Raspuns de la Casa de pensii:

Baza legala a retinerii o constituie decizia CNPAS nr.36/4.02.2008 publicata in Monitorul Oficial nr.132/20.02.2008, care la art.1 prevede că
1) Pentru retinerile din pensii, efectuate de catre casele teritoriale de pensii in calitate de tert poprit, se percepe un comision de 3% aplicat asupra sumei lunare ce face obiectul retinerii.
2) Comisionul se percepe si se incaseaza de la pensionar, prin retinere din pensie.
(3) Retinerea lunara totala, inclusiv comisionul, se face cu respectarea dispozitiilor art. 409 din Codul de procedura civila.
Deci, retinerea + comisionul nu poate sa depaseasca 1/3 din pensie pentru o singura datorie sau 1/2 din pensie pentru mai multe datorii.
Decizia CNPAS nr.36/2008 are la baza prevederile art.193 din Legea pensiilor nr.19/2000 care prevede ca

"(1) La efectuarea oricaror operatiuni care nu sunt legate de stabilirea si de plata pensiilor si a altor drepturi de asigurari sociale de catre CNPAS si de casele teritoriale de pensii se percep tarife sau comisioane procentuale de pana la 3%, aplicate asupra sumei totale ce face obiectul operatiunii financiare. Operatiunile pentru care se platesc tarife sau se percep comisioane, precum si nivelul acestora se stabilesc prin decizie a presedintelui CNPAS."
Din pacate este legal, cum reiese si din raspunsul primit de la Casa de pensii:
Baza legala a retinerii o constituie decizia CNPAS nr.36/4.02.2008 publicata in Monitorul Oficial nr.132/20.02.2008, care la art.1 prevede că
1) Pentru retinerile din pensii, efectuate de catre casele teritoriale de pensii in calitate de tert poprit, se percepe un comision de 3% aplicat asupra sumei lunare ce face obiectul retinerii.
2) Comisionul se percepe si se incaseaza de la pensionar, prin retinere din pensie.
(3) Retinerea lunara totala, inclusiv comisionul, se face cu respectarea dispozitiilor art. 409 din Codul de procedura civila.
Deci, retinerea + comisionul nu poate sa depaseasca 1/3 din pensie pentru o singura datorie sau 1/2 din pensie pentru mai multe datorii.
Decizia CNPAS nr.36/2008 are la baza prevederile art.193 din Legea pensiilor nr.19/2000 care prevede ca

"(1) La efectuarea oricaror operatiuni care nu sunt legate de stabilirea si de plata pensiilor si a altor drepturi de asigurari sociale de catre CNPAS si de casele teritoriale de pensii se percep tarife sau comisioane procentuale de pana la 3%, aplicate asupra sumei totale ce face obiectul operatiunii financiare. Operatiunile pentru care se platesc tarife sau se percep comisioane, precum si nivelul acestora se stabilesc prin decizie a presedintelui CNPAS."