avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... perioada vechime in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

perioada vechime in munca

înregistrările din cartea de munca constituie vechime in munca?
zilele, lunile si anii trecuții în cartea de munca trebuie sa apara si in decizia de pensionare? practic adunati an cu an si zi cu zi mama mea are pe cartea de munca un total de 35 ani si 33 zile iar in decizia de pensionare apare:
TOTAL STAGIU DE COTIZARE REALIZAT: 32 ani, 7 luni si 13 zile.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 18:19, 11 Octombrie 2010
1. S-ar putea sa fie vorba de perioade care nu sunt luate in calcul ca perioada de stagiu de cotizare la pensie.
2. Mai uitati-va pe carnetul de munca daca sunt si perioade nelucrate (ingrijire copil bolnav pana la 7 ani etc.).
3. Cel mai bine ar fi sa mergeti la Casa de Pensii si sa intrebati pe cei ce au stabilit stagiul de cotizare realizat.
va multumesc!
1. care sunt perioadele ce nu se iau in calcul ca perioada de stagiu de cotizare?
2. periada de 35 ani si 33 zile reprezinta perioada efectiv lucrata (fara somaj sau alte perioade nelucrate).
Daca intrebati la Casa de Pensii si va dau niste perioade neluate in calculul stagiului de cotizare le discutam atunci.
multumesc din nou. ramane sa discutam dupa casa de pensii.
Pensia este pentru limita de varsta?Sau anticipata partial?Daca este anticipata partial,stagiile asimilate nu sunt luate in calcul.

Alte discuții în legătură

Calcul varsta pentru pensie grupa 1 ruri ruri Subiect: calcul stagiu realizat pentru pensie 1.sant nascut in 09.06.1960 2. Perioada 29.07.1977-02.04.1989 am statut de angajat cu C.M. 3.Perioada ... (vezi toată discuția)
Pensionare definitiva Moca Moca Buna ziua ! Am o nelamurire si as vrea sa ma ajutati cu un raspuns. Tatal meu are 57 de ani si 43 de ani de munca. La ce varsta se poate pensiona definitiv ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata maria dinca maria dinca Unchiul meu nascut 23.02.1950 a depus dosar pentru pensionare pentru limita de varsta si a primit acasa decizia care respinge cererea pe motiv ca: nu are ... (vezi toată discuția)