Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... perioada vechime in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

perioada vechime in munca

înregistrările din cartea de munca constituie vechime in munca?
zilele, lunile si anii trecuții în cartea de munca trebuie sa apara si in decizia de pensionare? practic adunati an cu an si zi cu zi mama mea are pe cartea de munca un total de 35 ani si 33 zile iar in decizia de pensionare apare:
TOTAL STAGIU DE COTIZARE REALIZAT: 32 ani, 7 luni si 13 zile.
1. S-ar putea sa fie vorba de perioade care nu sunt luate in calcul ca perioada de stagiu de cotizare la pensie.
2. Mai uitati-va pe carnetul de munca daca sunt si perioade nelucrate (ingrijire copil bolnav pana la 7 ani etc.).
3. Cel mai bine ar fi sa mergeti la Casa de Pensii si sa intrebati pe cei ce au stabilit stagiul de cotizare realizat.
va multumesc!
1. care sunt perioadele ce nu se iau in calcul ca perioada de stagiu de cotizare?
2. periada de 35 ani si 33 zile reprezinta perioada efectiv lucrata (fara somaj sau alte perioade nelucrate).
Daca intrebati la Casa de Pensii si va dau niste perioade neluate in calculul stagiului de cotizare le discutam atunci.
multumesc din nou. ramane sa discutam dupa casa de pensii.
Pensia este pentru limita de varsta?Sau anticipata partial?Daca este anticipata partial,stagiile asimilate nu sunt luate in calcul.