Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu angajare prioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu angajare prioada determinata

Sint angajat de pe 25 iunie astfel:
1.25 iunie -31iulie
2.1 august -31 august(act aditional)
3.1 septembrie-17 decembrie(act aditional)

Cum pot lua concediul ? In caz ca nu ,as putea sa primesc compensatie in bani?
Contractul de munca se mai poate prelungi in vreun fel?
Multumesc anticipatpentru ajutor.
CO se poate lua in perioada cat contractul este activ.
Contractul poate fi prelungit pe perioada nedeterminata.
1. CO se va acorda proportional cu perioada efectiv lucrata.

2. Se poate doar modifica durata contractului din determinata in nedeterminata , intrucat acesta nu se mai poate prelungi .. potrivit art.80 alin.3 C.mun., contractul individual de muncă pe durată determinată poate fi prelungit şi după expirarea termenului iniţial, cu acordul scris al părţilor, dar numai înăuntrul termenului prevăzut la art. 82 şi de cel mult două ori consecutiv.

3. Daca nu va efectuati CO, atunci acesta se va compensa in bani la incetarea c.i.m.
In cazul in care nu va efectuati concediul de odihna si nici nu va este prelungit contractul individual de munca atunci trebuie sa vi se plateasca concediul neefectuat , in momentul in care v-ati incheiat activitatea.