avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu angajare prioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu angajare prioada determinata

Sint angajat de pe 25 iunie astfel:
1.25 iunie -31iulie
2.1 august -31 august(act aditional)
3.1 septembrie-17 decembrie(act aditional)

Cum pot lua concediul ? In caz ca nu ,as putea sa primesc compensatie in bani?
Contractul de munca se mai poate prelungi in vreun fel?
Multumesc anticipatpentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: dana dgb , utilizator 16:24, 24 Septembrie 2010
CO se poate lua in perioada cat contractul este activ.
Contractul poate fi prelungit pe perioada nedeterminata.
1. CO se va acorda proportional cu perioada efectiv lucrata.

2. Se poate doar modifica durata contractului din determinata in nedeterminata , intrucat acesta nu se mai poate prelungi .. potrivit art.80 alin.3 C.mun., contractul individual de muncă pe durată determinată poate fi prelungit şi după expirarea termenului iniţial, cu acordul scris al părţilor, dar numai înăuntrul termenului prevăzut la art. 82 şi de cel mult două ori consecutiv.

3. Daca nu va efectuati CO, atunci acesta se va compensa in bani la incetarea c.i.m.
In cazul in care nu va efectuati concediul de odihna si nici nu va este prelungit contractul individual de munca atunci trebuie sa vi se plateasca concediul neefectuat , in momentul in care v-ati incheiat activitatea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca perioada determinata mihaela71 mihaela71 Am o salariata angajata cu contract de munca perioada determinata de la 14.10.2010 pana la 28.02.2010.astazi ar fi ultima zi de munca,insa doresc sa-i ... (vezi toată discuția)
Act aditional pe durata determinata? corina.trandafir corina.trandafir Buna ziua am o angajata cu contract pe durata determinata .Inainte de expirarea perioadei i s-a intocmit un act aditional de prelungire pe inca o perioada, ... (vezi toată discuția)
Contractul individual de munca smacicas smacicas Buna seara, am un contract pe perioada determinata cu doua prelungiri (acte aditionale),as dori sa stiu cand va expira si cea de-a doua prelungire compania va ... (vezi toată discuția)