Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic

Buna seara! Am o firma cu 7 angajati si as vrea ca timp de trei luni sa intre toti in somaj tehnic. Din cate stiu inspectorul de resurse umane nu poate beneficia de somaj tehnic? Ce acte ar trebui intocmite pentru a beneficia de somajul tehnic? Multumesc mult.
Unde scrie ca inspecturul de personal nu poate fi trimes in somaj tehnic? El ce face daca firma este goala, cine-i acopera salariul?
[ link extern ]
Si atunci cine mai intocmeste si depune statele de salarii si declaratiile?
1. Nu este obligatoriu sa intre in "somaj tehnic" toti salariatii in acelasi timp.
2. Iata ce precizari face specialista Avocatnet.ro, drd. Ana Cioriciu Stefanescu:

Codul muncii nu cuprinde dispozitii de procedura cu privire la cazul de suspendare analizat. Credem ca in practica este necesar sa fie emis un act de dispozitie – decizie, ordin, prin care sa se dispuna suspendarea pentru fiecare salariat vizat.

Apreciem ca acest act de dispozitie trebuie sa cuprinda cel putin urmatoarele elemente:
-antetul unitatii;
-numarul de inregistrare si data emiterii;
-numele si prenumele reprezentantului legal al unitatii;
-motivarea suspendarii contractului;
-temeiul legal;
-perioada pentru care se dispune masura;
-numele si prenumele salariatului;
-locul de munca al salariatului;
-indemnizatia ce va fi acordata;
-modul de plata;
-modalitatea prin care se comunica reluarea activitatii;
-termenul in care salariatul convocat trebuie sa se prezinte pentru reinceperea activitatii;
-instanta si termenul in care poate fi atacata decizia.

Deciziile trebuie comunicate inspectoratului teritorial de munca competent numai de angajatorii prevazuti la art. 1 din Legea 130/1999 privind unele masuri de protectie a persoanelor incadrate in munca10 in termen de 5 zile de la perfectarea acestora, in conformitate cu art. 2 alin. (2) lit. a) din aceeasi lege.

Acestea nu se inregistreaza in registrul electronic general de evidenta a salariatilor.
In plus, trebuie sa depuna la ITM si declaratia pe propria raspundere din care sa reiasa ca se afla in una dintre situatiile prevazute la art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 53/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.