Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Infractiuni informatice: falsificarea unui instrument ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Infractiuni informatice: falsificarea unui instrument de plata electronica

cum se pedepsesc infractiunile informatice,adica actiunile de skiming
Daca te referi la skimming (intrarea in posesia pin-ului si clonarea cardului cu ajutorul camerelor de luat vederi montate pe bancomate) atunci trebuie sa ai in vedere Legea nr.365/2002 privind comertul electronic si de Legea nr. 39/2003, privind combaterea criminalitatii organizate.

Astfel, falsificarea unui instrument de plată electronică se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi, fabricarea ori deţinerea de echipamente, inclusiv hardware sau software, cu scopul de a servi la falsificarea instrumentelor de plată electronică se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani, efectuarea de operatiunibancare prin utilizarea unui instrument de plată electronică, inclusiv a datelor de identificare care permit utilizarea acestuia, fără consimţământul titularului instrumentului respectiv, se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 12 ani, initierea sau constituirea unui grup infractional organizat ori aderarea sau sprijinirea sub orice forma a unui astfel de grup se pedepseste cu închisoare de la 5 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi.