Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... probleme cu banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

probleme cu banca

buna seara.am mai trimis un mesaj ,dar nu am primit nici un raspuns.oare imi poate spune si mie cineva si ma poate ajuta in problema mea cu banca?am un credit la una din banci si nu este achitat.m-au sunat de la banca si mi-au zis ca o sa fiu executata silit daca nu voi achita acest credit sau daca nu,creditul va fi achitat de catre rudele mele de gradul1.este posibil asa ceva?trebuie sa stiti ca eu nu mai am nici un venit si nici o propietate sau orice altceva pe numele meu.in afara de asta eu am stat cu tatal meu vitreg si mama mea in propietatea acestuia.
Si atunci,in ce conditii s-a realizat creditul?

andymaurul
Daca aveti coplatitor sau garant, banca se va indrepta catre acestia ptr recuperarea debitului.Daca suneti casatorita, da, banca poate trece la urmarirea bunurilor comune( ale d-voastra si ale sotului).Daca nu indepliniti niciuna dintre cond de mai sus, o sa va actioneze pe cale civila pentru recuperarea debitului.
in acel moment ,eram angajata,dar intre timp am primit somaj
multumesc ,ca mi-ati raspuns la mesaj.nu sunt casatorita si nici nu exista un coplatitor sau garant al acestui credit.as mai avea o intrebare, poate fi posibila o intelegere intre mine si executor?
Executorul poate propune ca solutie amiabila un protocol de plata, incheiata in forma scrisa si solemna, ptr ca din ceea ce relatati, nu prea are ce sa execute.