Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie pentru gemeni
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie pentru gemeni

daca am gemeni primesc indemnizatie pt fiecare in parte ???
ms frumos
Datorita Domanei Ionelei Danciu, mama a trei tripleti,care a dat statul in judecata pentru a obtine indemnizatie pentru fiecare copil in parte, puteti beneficia de indemnizatia de maternitate si pentru cel de-al doilea copil. Conform Legii 118 din 2010 Art. 12. - Cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi se diminueaza cu 15%. Daca din calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.
Art. 15. - din aceeasi lege
(3) Pentru nasterile survenite pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi, precum si pentru casatoriile incheiate pana la aceasta data, drepturile se stabilesc in conditiile actelor normative prevazute la alin. (1) lit. g)-j) si se solicita la plata pana cel tarziu la data de 31 august 2010.
Adica pentru unul dintre gemeni veti beneficia de 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni iar pentru cel dea-l doilea copil o indemnizatie egala cu suma de 600 de lei lunar.
In speranta ca v-am putut ajuta

O seara buna

Angela

PS: Sa va traiasca minunile =D>, sa dea Dumnezeu sa fie doi copii sanatosi , frumosi, si sa va aduca numai bucurii in viata. Si nu in ultimul rand, felicitari dumneavoastra, doamna draga
Angela Tatu, Consilier juridic
angela tatu a scris:

Datorita Domanei Ionelei Danciu, mama a trei tripleti,care a dat statul in judecata pentru a obtine indemnizatie pentru fiecare copil in parte, puteti beneficia de indemnizatia de maternitate si pentru cel de-al doilea copil. Conform Legii 118 din 2010 Art. 12. - Cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi se diminueaza cu 15%. Daca din calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.
Art. 15. - din aceeasi lege
(3) Pentru nasterile survenite pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi, precum si pentru casatoriile incheiate pana la aceasta data, drepturile se stabilesc in conditiile actelor normative prevazute la alin. (1) lit. g)-j) si se solicita la plata pana cel tarziu la data de 31 august 2010.
Adica pentru unul dintre gemeni veti beneficia de 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni iar pentru cel dea-l doilea copil o indemnizatie egala cu suma de 600 de lei lunar.
In speranta ca v-am putut ajuta

O seara buna

Angela

PS: Sa va traiasca minunile =D>, sa dea Dumnezeu sa fie doi copii sanatosi , frumosi, si sa va aduca numai bucurii in viata. Si nu in ultimul rand, felicitari dumneavoastra, doamna draga

multumim frumos