Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot sa dau in judecata angajatorul daca m-a dat afara ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot sa dau in judecata angajatorul daca m-a dat afara si refuza sa-mi plateasca salariul?

Buna seara ! Doresc sa aflu si eu un raspuns cat se poate de bun la intrebarea mea: Pot sa dau in judecata angajatorul daca ma dat afara si refuza sami plateasca salariul ?.... Chestiunea sta in felul urmator... (Vineri 17.09.2010) Eu m-am dus la serviciu la ora 9:00 si dupa aproximativ 2 ore si ceva, in jurul orei 11:30, a venit la mine unul dintre proprietarii restaurantului la care lucram. eu fiind barman acolo, mai exact reprezentantul legal al firmei, adica administratorul asa cum si apare in toate actele si pe contractele de munca. A venit la mine cu o foaie alba ce reprezenta un ACORD intre el ca si reprezentant legal al firmei si mine ca angajat al firmei (bine, aici mentionez ca era o rubrica necompletata in care eu urmam sa-mi trec numele, functia, data si sa semnez in josul acelei foi) si mi-a spus sa semnez acel acord de incetare a activitatii mele la firma respectiva in baza ART. 55 lit. b din Codul Muncii, ceea ce inseamna ca ambele parti adica EL si EU suntem de acord cu incetarea activitatii mele la acea firma. Eu am refuzat sa semnez bineinteles deoarece mi-am dat seama ca nu-i legal acel acord si ca nu-i in regula. El mi-a spus sa parasesc incinta restaurantului si implicit postul de lucru, adica cel de barman, si sa plec acasa deoarece din acel moment eu nu mai fac parte din firma. Eu i-am cerut explicatii pentru acest gest si a refuzat in prima faza sa-mi spuna in detaliu decat ca eu sunt dat afara si mai fac parte din firma. Dupa cateva insistente mi-a spus unele "motive' ale demiterii mele: 1) Ca nu sunt eficient si ca se plang ceilalti ospatari de mine cum ca nu lucrez. 2) Ca se inchide terasa si nu mai au nevoie de barman. 3) ca eu stau si ma uit la TV si nu lucrez destul. etc. etc. .... dar ascestea ar fi cele mai importante, adica principale. Intr-un final am parasit restaurantul dar dupa cateva minute am intrat in restaurant l-am cautat si am incercat din nou sa vorbesc cu el. L-am gasit si i-am spus sa-mi dea banii pe luna august, adica pe luna tocmai trecuta si care mi se cuveneau conform legii, Codului Muncii si in urma muncii depuse. El a refuzat categoric sa-mi dea banii spunandu-mi ca imi da toti banii doar daca eu semnez acel ACORD deorece pe el il costa 350 de lei desfiintarea postului meu si nu-mi da acei bani fara ca eu sa-i semnez acel ACORD.. Am refuzat, bineinteles si am plecat spre ITM Cluj unde am depus o sesizare la Secretariatul ITM-ului din Cluj urmand sa primesc un raspuns in scris in termen de 30 de zile. Eu consider ca acest administrator al firmei a comis un abuz prin faptul ca ma dat afara fara preaviz de concediere de 20 de zile lucratoare conform Codului Muncii si a refuzat sa-mi dea salariul pe luna trecuta daca nu semnez acel ACORD. As dori sa va intreb, foarte serios, daca pot sa dau in judecata angajatorul pentru ca ma dat afara abuziv, fara sa ma anunte si fara preaviz si pentru faptul ca a refuzat sa-mi dea salariul pe ultima luna lucrata decat daca semnez acel ACORD ??? Incalcarea legii si a Codului Muncii exista din partea lui e foarte clar, cel putin in aceste 2 aspecte de care v-am spus. Si daca il dau in judecata exista sanse sa castig procesul ??? Daca intentez eu proces sunt nevoit sa-mi caut singur avocat sau primesc din oficiu avand in vedere ca nu am destui bani sa contactez eu un avocat personal ???
Va rog frumos sa-mi raspundeti cat se poate de serios. MULTUMESC FRUMOS.
Bineînțeles că da și aveți și șanse foarte mari de reîncadrare pe post și de obținere a salariului pe perioada procesului până la finalizarea cauzei și reîncadrarea pe post.Solicitați în scris prin postă cu confirmare de primire decizia de eliberare a dvs din funcția de barman , și apoi o atacați la tribunalul ( nu judecătoria) unde aveți domiciliul..;)
In litigiile de munca nu se primesc avocati din oficiu ... daca nu aveti bani puteti beneficia, potrivit OUG nr.51/2008, un ajutor public judiciar in materie civila.

Beneficiaza de ajutor public judiciar in formele prevazute de lege persoanele al caror venit mediu net lunar pe membru de familie, in ultimele doua luni anterioare formularii cererii, se situeaza sub nivelul de 500 lei. In acest caz, sumele care constituie ajutor public judiciar se avanseaza in intregime de catre stat.
Daca venitul mediu net lunar pe membru de familie, in ultimele doua luni anterioare formularii cererii, se situeaza sub nivelul de 800 lei, sumele de bani care constituie ajutor public judiciar se avanseaza de catre stat in proportie de 50%.