Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general infiintare firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

infiintare firma

pot infiinta o firma de evidenta si consultanta in contabilitate eu fiind numai contabil?
da, prin registrul comertului
mai greu va fi sa obtineti autorizarea c.e.c.a.r.,fara de care societatea infintata nu are nici o valoare.
cu autorizare de la ceccar va avea profesie liberala , prin lege speciala
fara autorizare ceccar, nu are profesie liberala , dar poate infiinta firma care va face evidenta contabila primara , consultanta in domeniul contabilitatii etc
Nu va putea face expertize sau certificari de bilant , acestea fiind atributiile unei persoane cu autorizare ceccar

Daca se angajeaza experti contabili autorizati CECAR ,se poate obtine autorizatie?Multumesc!
pentru a putea infiinta o societate avand ca obiect de activitate 6920 - Activităţi de contabilitate şi audit financiar; consultanţă în domeniul fiscal; trebuie sa aveti ca asociat majoritar si administrator un expert contabil