avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general infiintare firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

infiintare firma

pot infiinta o firma de evidenta si consultanta in contabilitate eu fiind numai contabil?
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 23:00, 29 Septembrie 2010
da, prin registrul comertului
mai greu va fi sa obtineti autorizarea c.e.c.a.r.,fara de care societatea infintata nu are nici o valoare.
cu autorizare de la ceccar va avea profesie liberala , prin lege speciala
fara autorizare ceccar, nu are profesie liberala , dar poate infiinta firma care va face evidenta contabila primara , consultanta in domeniul contabilitatii etc
Nu va putea face expertize sau certificari de bilant , acestea fiind atributiile unei persoane cu autorizare ceccar

Daca se angajeaza experti contabili autorizati CECAR ,se poate obtine autorizatie?Multumesc!
pentru a putea infiinta o societate avand ca obiect de activitate 6920 - Activităţi de contabilitate şi audit financiar; consultanţă în domeniul fiscal; trebuie sa aveti ca asociat majoritar si administrator un expert contabil

Alte discuții în legătură

Acte infiintare firma contabilitate coleaconstantin coleaconstantin As dori sa stiu care sint conditiile infiintarii unei firme de cotabilitate (vezi toată discuția)
Pfa cod caen 6920 AndreeaEnache AndreeaEnache Buna ziua, Am o nelamurire tinand cont ca am tot citit varii pareri Eu ca si economist , absolventa de studii superioare, avand si un curs de calificare pe ... (vezi toată discuția)
Infiintare srl -cod caen 6920 mitroi_mih mitroi_mih Sunt interesat de documentele si conditiile necesare infiintarii unui SRL in domeniul contabilitatii . (vezi toată discuția)