avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitati intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitati intretinere

Buna ziua,

Am rugamintea de a ma ajuta cu un sfat in urmatoarea problema:

De aprox 2,5 sau 3 ani nu am mai platit decat rar intretinerea, si am vazut in fiecare luna penalitati (pe lista afisata cu intretinerea) si am intrebat casiera ? (cea care calculeaza si incaseaza contravaloarea intretinerii) mi-a spus ca se incaseaza penalitati de 0,1 % pe zi dupa 15 zile. Aceste penalitati sunt 0,1% din suma totala restanta a intretinerii mele.
Asociatia de locatari nu a stabilit nici o penalitate. Am inteles ca este conform legii dar casieraa omis sa-mi spuna ce lege e ca sa pot verifica
As dori sa-mi explicati daca e corect si daca nu , cum ar trebui sa procedez.

Multumesc anticipat.

Ned C
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 04:35, 4 Octombrie 2010
Art 25 (1) din HG nr 1588/2007
Asociatia de proprietari poate calcula si percepe penalizari de intarziere pentru suma neachitata,in conditiile stabilite si aprobate de comitetul executiv al; asociatiei de proprietari ,in limitele stabilite de art 49 alin (1) din Legea nr 230/2007
Suma acestora nu poate depasi suma cotei restante la care s-a aplicat


Art 49 (1)din L nr 230/2007
Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizari pentru orice suma cu titlu de restanta,afisata pe lista de plata
Penalizarile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 zile care depaseste termenul stabilit pentru plata,fara ca suma penalizarilor sa poata depasi suma la care s-au aplicat
Aceste penalitati trebuiesc sa fie stabilite prin hotararea adunarii generale a proprietarilor ca sa aiba valabilitate.Daca va solicita penalitati pentru datorii ce depasesc 3 ani sau penalitatile au ajuns sa fie mai mari decat suma datorata lunar actionatii in judecata.
In primul rand ar trebui sa depuneti efortul sa ajungeti la zi cu platile
Daca aveti suspiciuni asupra realitatii cotelor si valorilor impuse,in temeiul art 12 A,d) din HG nr 1588/2007 in termen de 10 zile de la a fisarea listei de plata a intretinerii,formulati contestatie la presedinte
Presedintele detine obligatia sa raspunda in termen de 7 zile
Cea care incaseaza mi-a comunicat ca penalizarile sunt ale furnizorilor si nu sunt stabilite de asociatia de proprietari.

Si totusi suntem peste 20 de restantieri si numai unii au penalizari
Ultima modificare: Vineri, 1 Octombrie 2010
Ned C, utilizator
Societațile furnizoare de utilitați emit facturi la asociații.In general facturile
au scadența la plata 15 zile.Dupa aceste zile furnizorii penalizeaza
asociațiile conform contractelor incheiate.Persoana angajata in asociație
care calculeaza listele de intreținere este normal sa va treaca penalizari.
Legea care permite acest lucru este 23o/2007.

Alte discuții în legătură

Se pot aplica 2 tipuri de penalizari la asociatiile de proprietari? elena covaci elena covaci in cadrul asociatiei noastre s-au aplicat 2 tipuri de penalizari:penalizari de 0.2% pe zi si penalizarile ce au venit de la furnizori conform restantei din ... (vezi toată discuția)
Penalitati intretinere mihaela.m mihaela.m Buna ziua, Am si eu o intrebare. Pana in luna iulie 2010 o asociatie de proprietari nu a calculat penalitati la intretinere. In aceasta luna calculeaza ... (vezi toată discuția)
Cum se repartizeaza penalizarile aplicate de furnizor intr-o factura la proprietar apartament restantier Constanta Loga Constanta Loga Cum se repartizeaza penalizarile aplicate de furnizor pe factura pentru un proprietar de apartament restantier?Penalizarile sunt incluse in factura curenta.Se ... (vezi toată discuția)