Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... care este termenul legal de motivare a unei sentinte ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

care este termenul legal de motivare a unei sentinte penale?

fiul meu are un dosar de intrerupere a executarii pedepsei(oug 195)pe social termenul a fost in 03 09 2010 ,insa instanta nu a motivat respingera cererii cu toate ca am depus si recurs, am facut si cerere de urgentare a motivarii.poate pierde afacerea pe care o are fiind respinsa cererea de intreruper si asteptand motivarea. ce se mai poate face?
Termenul de redactare al hotararilor penale este de 20 de zile de la data pronuntarii hotararii-termenul este unul de recomandare.;)
s-ar putea pana sa se judece recursul, hotararea sa fie motivata. asta in mod cert. nu prea sunt sanse in recurs, in astfel de procese daca nu este bine motivata cererea. faptul ca pierde o afacere nu este un motiv pentru instanta.
in general instantele penale motiveaza sentintele in maxim trei saptamani.
Degeaba va grabiti cu redactarea nu veti reusi nimic nici in recurs.
Se va redacta in termen legal.Nu se iau in seama cererile daca partea nu are sanse in recurs.
important este ca a inaintat recurs . motivarea v-a sosi si sunt convins ca in momentul in care ajunge recursul la instanta de fond aceasta se va grabi sa trimita sentinta penala in extensio.
oricum foarte greu de iesit pe o intrerupere in conditiile expuse de dvs deoarece poate mandata pe cineva sa se ocupe de afacere pana isi ispaseste pedeapsa.