Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare: fosta pfa actual salariat - procent vechime ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare: fosta pfa actual salariat - procent vechime in munca?

Buna, va rag sa ma lamuriti, am fost pentru o perioada de 3 ani PFA, am platit toate darile catre stat ( CAS, CASS, PENSII , SOMAJ ) acum sunt angajat la o institutie de stat, aceasta perioada trebuie luata in calcul la stabilirea vechimii in munca pentru calculul procentului de vechime sau nu ? Multumesc.
Da, se ia in calcul.
Puteti sa-mi spuneti care este temeiul legal.
Multumesc.
Legea nr. 53/2003 - Codul Muncii:
ART. 16 (3) Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca ii confera salariatului vechime in munca

De la aceasta regula exista unele exceptii care sunt prevazute in diverse acte normative, de ex somaj, concediu de crestere si ingrijire a copilului, etc .

Daca ati fost PFA in perioada 1990-2002, ati putea invoca cele de mai jos:

DECRET-LEGE nr. 54 din 5 februarie 1990
privind organizarea şi desfăşurarea unor activităţi economice pe baza liberei iniţiative
EMITENT: C.F.S.N.
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 20 din 6 februarie 1990
Data intrarii in vigoare : 8 martie 1990
- abrogat de art.21 din LEGE 507/2002 la data de 4 noiembrie 2002

ART. 31
Timpul lucrat de persoanele incadrate cu contract de munca in intreprinderile mici se considera vechime in munca si in specialitate.
De asemenea, se considera vechime in munca si in specialitate perioada lucrata de persoanele din cadrul asociatiilor cu scop lucrativ, asociatiilor familiale sau timpul lucrat de persoanele care desfasoara o activitate independenta daca au fost varsate, pe toata aceasta perioada, la asigurarile sociale de stat, contributia la asigurarile sociale si contributia pentru pensia suplimentara.
De prevederile alin. 2 pot beneficia si organizatorii intreprinderilor mici
Legea cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice
Art. 16. - (1) Tranşele de vechime în muncă, în funcţie de care se acordă cele 5 gradaţii, sunt următoarele:
- de la 3 la 5 ani;
- de la 5 la 10 ani;
- de la 10 la 15 ani;
- de la 15 la 20 ani;
- peste 20 ani.
(2) Gradaţia corespunzătoare tranşei de vechime în muncă se plăteşte cu începere de la data de întâi a lunii următoare celei în care s-a împlinit vechimea în muncă prevăzută la tranşa respectivă.
(3) Pentru acordarea gradaţiei corespunzătoare tranşei de vechime în muncă, angajatorul va lua în considerare integral şi perioadele lucrate anterior în alte domenii de activitate decât cele bugetare.