Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general care sunt obligatiile de plata pentru un cmi?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

care sunt obligatiile de plata pentru un cmi?

as dori cateva lamuriri legate de contributiile pe care trebuie sa plateasca un medic angajat intr-o unitate spitaliceasca dar care presteaza si in cabinetul medical individual propriu. De asemenea,as dori sa stiu ,daca are o angajata cu contract de munca cu timp partial, daca este obligat la plata contributiilor aferente venitului salarial al acesteia (angajata are contract de munca incheiat cu alt angajator pentru norma intreaga). multumesc
Impozitul pe veniturile obtinute din cabinet este impozitul general de 16%.
Nu se plateste CAS, somaj si pensie.

Dar, pentru salariat, va trebui sa platiti impozitele aferente statului de plata, adica aprox 55% din salariul brut realizat.
Oricum, nu veti plati mult deoarece este cu timp partial.
Pentru salariul minim de 720 RON la persoane calificate, impozitul este de aprox 400 RON.
Calculati jumate, adica 200 daca norma e jumate... s.a.m.d.

Daca va spune cineva ca se aplica OUG52/2010 si ca trebuie sa platiti, pe linga 16% impozit pe venit, si 16,5% (0,5somaj+10,5pensie + 5,5asig sanatate) este FALS. OUG 52/2010 a fost modificat si se aplica doar persoanelor care obtin venituri din DDA (drepturi de autor)si conventii civile. Nu se aplica la profesii (cabinete) sau PFA-uri inregistrate la registrul comertului.

Atit. Doar 16% pe venit si impozitul pe salariul angajatei.

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic
vsn_gina@yahoo.com a scris:

Nu stiu la ce v-ati referit cand ati scris 55% impozite. Puteti fi mai explicit ,va rog? Este vorba, banuiesc de contributiile pe care trebuie sa le suporte angajatul din suma bruta (0.5%somaj,5,5 cass si 1o.5% cas,impozit 16%) si contributiile angajatorului pentru acesta (1% somaj,5,2 cass, 20.8% cas).Corectati-ma daca gresesc..Multumesc.

Gabrielle Monique a scris:

Pentru C.M.I. se platesc impozit 16% si impozitul aferent salariilor angajatilor.
Conform OUG58/2010 nu se platesc contributii la fd somaj,la fd de pensii si CAS.

:offtopic:
@vsn_gina : va rog, continuati discutia in topicul initial
Butonul "raspunde " va permite sa adaugati mesaje noi
mersi
Cu scuzele de rigoare d-na Staicu ,nici eu nu am observat ca avea doua topice deschise cu acelasi subiect.
:offtopic:
:coffee:
Buna dimineata , dna Gabrielle
Nu aveti pentru ce sa va scuzati
Primiti scuzele mele. Este prima data cand adresez o intrebare pe forum si de aceea s-a produs eroare