avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Absolvent Spiru Haret
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Absolvent Spiru Haret

Sunt absolvent al Univ. Spiru Haret, promotia 2009, forma de invatamant ID, cu exament de licenta promovat in iulie 2009 . Nu am obtinut diploma nici acum (am inaintat cereri, petitii...). Ce pot face? In ce categorie se incadreaza cazul meu? Intentionez sa itentez proces...
Cel mai recent răspuns: bcfbmv , utilizator 15:41, 23 Octombrie 2011
paulavisu a scris:

Mergi la Ministerul Invatamantului si intreaba ce poti face. Eu am fost pentru ca am terminat in 2008, ID, 4 ani, mi-au zis ca este ok, dar pentru linistea mea o sa merg in Spiru Haret 10 si cer, in scris, o confirmare precum ca licenta mea este acreditata.

Succes si dispera. Totul se rezolva.

Telefonic, MECTS mi-a spus ca daca programul de studii finalizat prin licenta, era acreditat in momentul inscrierii in anul I, mi se recunosc studiile (inclusiv licenta). Asa ca am facut o cerere... Si am primit un raspuns ambiguu...care omite anumite ordonante valabile in 2006, si invoca conditii inexistente in acel an in legea inv. sau vreo OUG, HG... (spre ex., "programul de studii sa fie acreditat sau AP la forma de invatamant ID si in localitatea de desfasurare ").
paulavisu a scris:

Mergi la Ministerul Invatamantului si intreaba ce poti face. Eu am fost pentru ca am terminat in 2008, ID, 4 ani, mi-au zis ca este ok, dar pentru linistea mea o sa merg in Spiru Haret 10 si cer, in scris, o confirmare precum ca licenta mea este acreditata.

Succes si dispera. Totul se rezolva.

Paula


Ai obtinut diploma? Daca da, sanatate! E valabila! USH-ul normal ca va zice ca e acreditata:D. Daca ai cartonul ala cu stampile, antet de la MECTS, stai linistita si foloseste-l in pace. Nu ti l-a anulat nimeni. Dar daca vrei tu neaparat sa scapi de el, sa stii ca se paote aranja in stil romanesc:P.
PS. Vezi sa nu le dai vreo idee...:)

As posta raspunsul ministerului dar nu cred ca imi este permis


Poftim? Nu crezi că îţi este permis?
Cu aşa atitudine... (şi cunoaştere a legilor) poate chiar nu meriţi să fii licenţiată.
Să nu spui că ai terminat dreptul.

Alberto Kurtyan
albertokurtyan a scris:

As posta raspunsul ministerului dar nu cred ca imi este permis


Poftim? Nu crezi că îţi este permis?
Cu aşa atitudine... (şi cunoaştere a legilor) poate chiar nu meriţi să fii licenţiată.
Să nu spui că ai terminat dreptul.

Alberto Kurtyan


Documentul e in format jpeg. Nu vad un buton prin care sa pot atasa mesajului un document. In al doilea rand, unele site-uri nu permit asta. Cat despre meritul meu de a fi licentiat (a) nu esti in masura sa te pronunti. Ar trebui sa privesti mai profund lucrurile, nu sa etichetezi un om pt o singura intrebare (actiune).
Nu iti voi raspunde ce facultate am terminat pt ca imi pierd timpul discutand cu tine, "stimable" avocat...!
@janeko
1-Rugam respectati regulamentul forumului si nu postati consecutiv mesaje
Beneficiati de facilitatea Editeaza ,care va permite revenirea la mesaj,modificarea sau completarea acestuia
2-In conditiile ,in care inscrisul emis de catre MECT nu contine prercizari exprese referitoare la eventual regim secret/nesecret,nu exista interdictie pentru situatia comunicarii continutului acestuia

Alte discuții în legătură

Ush- problema tuturor care au sustinut si promovat examenul de licenta 2008-2009 sos Meliana Meliana OG 10/2009, ca urmare a unei interpretari neunitare si confuze de catre oficiali ai Ministerului Educaiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, a condus ... (vezi toată discuția)
Eliberare diploma de licenta de la universitatea spiru haret Nimi Nimi Buna ziua, Sunt absolvent al Facultatii de Drept si Administratie Publica din Bucuresti,specializarea Drept,din cadrul Universitatii Spiru Haret,durata ... (vezi toată discuția)
Spiru haret Plesa Narcis Plesa Narcis Va rog, daca imi poate spune cineva, cum a ramas cu absolventii de la Spiru Haret? Am terminat in iunie, prin sustinerea si promovarea examenului de lincenta, ... (vezi toată discuția)