avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire Indiviziune - Tranzactie in Instanta la al ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire Indiviziune - Tranzactie in Instanta la al 2-lea termen

Buna ziua,
am chemat in judecata pe fratele meu, fiind singurii mostenitori, pentru iesire din indiviziune. Ne-am inteles sa facem tranzactie in instanta la primul termen, insa niciuna din parti nu a mai ajuns in instanta, sentinta fiind amanarea cu o luna pentru plata taxei de timbru.
Q: La al 2-lea termen, se mai poate face tranzactie in instanta, fara a plati taxa de timbru, iar aceasta tranzactie mai este scutita de taxe?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:08, 3 Octombrie 2010
Nu.Mai bine mergeti la notar si faceti partaj voluntar!
Incercati fara sa platiti taxa de timbru.
Ar fi bine sa vorbiti cu avocatul dvs. sa caute o solutie.
Tranzactia se face in scris si se semneaza in fata judecatorului.
V-ati inteles pe toate aspectele?
Ceilalti mostenitori au citit tranzactia?
Daca nu va intelegeti se va amana din nou...

avocat Claudiu Lascoschi
Oare Judecatorul nu va suspenda procesul la al 2-lea termen daca partile se razgandesc iar taxa de timbru nu e platita?
Ultima modificare: Duminică, 3 Octombrie 2010
Izabela_Simion, utilizator
nu se mai poate face fara sa achitati taxa de timbru.mai bine renuntati la cererea de chemare in judecata si mergeti la notar.
Buna seara,
am pregatite actele pentru cerere de scutire taxa de timbru, sunt valabile in al 2-lea termen, odata ce la primul termen nu s-a prezentat nici una din parti?

Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune DARSHAN DARSHAN Poate sa-mi spuna cineva daca prin mediere ma costa mai putin decit in instanta;fac precizarea ca partile sunt toate de acord cu iasirea din indiviziune.Daca ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru intr-o mostenire rezolvata prin mediere toppp toppp In cazul in care in urma unei medieri cei 2 mostenitori se inteleg ca unul sa renunte la partea lui contra unei sume de bani, daca se merge cu acordul in ... (vezi toată discuția)
Succesiune la mediator TANASENASTASA TANASENASTASA daca am proces in instanta pt o succesiune,nu mai pot apela la un mediator,este mai usor?care este rolul mediatorului?va multumesc (vezi toată discuția)