Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Raspund parintii pentru fapta copilului major?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Raspund parintii pentru fapta copilului major?

Hi. Am avut cu cineva o discutie contradictorie despre situatia unei cunostinte comune si as vrea sa cer si unor persoane abilitate o parere.
Situatia este urmatoarea: O persoana majora (22 ani) a comis o infractiune electronica soldata cu un prejudiciu irecuperabil si ca urmare este cercetata de diicot bucuresti. Indiferent de sentinta finala banuiesc ca va avea de plata prejudiciul cauzat. Persoana respectiva locuieste cu parintii intr-un imobil aflat in proprietatea unora dintre parinti.
Contradictia a pornit de la ideea ca desi persoana respectiva nu are niciun bun pe numele sau, ar exista posibilitatea punerii sechestrului pe bunurile familiei (imobil, masina, teren) pt recuperarea prejudiciului chiar daca ele nu sunt in proprietatea lui.
Mie mi se pare o aberatie, dar pt a pune punct discutiilor contradictorii de genul "ii lasa pe ai lui pe drumuri etc" as vrea un raspuns avizat daca este posibil..
Multumesc
Executarea silita se poate porni numai asupra bunurilor proprii.

Doar daca faptuitorul era minor, atunci raspunderea civila apartinea parintilor si se putea trece la executarea bunurilor acestora.