avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

cum se poate face partajul?si daca este un timp limita in care trebuie facut
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 19:35, 4 Octombrie 2010
Sunt doua metode : 1. pe cale amiabila, intelegere intre cei doi soti autentificata la notar - taxe mai mici
2. in instanta, daca partile nu se inteleg, 3% din val masei partajate , taxa de timbru, plus onorariu evaluator, etc.

Nu este limita de timp.
Exista doua feluri de partaj.
1. Bunuri comune din timpul casatoriei.
2. Masa succesorala.

Ambele se pot face pe cale amiabila (la notar), sau, daca partile nu se inteleg, in instanta.
Procedurile difera la detalii, nu exista o limita de timp.
Nu sunt avocat, insa am divortat in ianuarie 2010. Partaj, custodie copil, pensie alimentara, perioada in care tati vine si il ia. Am vrut partaj pe cale amiabila insa singura solutie a fost in instanta si am platitit 3% din val masei partajate. Din cauza ca nu am platit acesti 3% nu am putut sa divortam la prima infatisare, la a doua am venit cu chitantele si toate cele platite si totul a fost ok. Nu a citit nimeni cine ce lasa, s-au uitat la valorile bunurilor impartite de noi si au inmultit cu 3%. Asta a fost un partaj pe cale amiabila.

oricand poate fi facut partajul.preferabil e sa il faceti pe cale notariala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj la divort Robertx Robertx Buna ziua, la divort partajul este obligatoriu daca exista vreun bun imobil (ex: o garsoniera) ? De exemplu daca divortul se face amiabil, se face ... (vezi toată discuția)
Succesiune si partaj farkas laura farkas laura Intrebare:Care este varianta cea mai ieftina de partajare a unor bunuri ramase in urma decesului tatalui meu?. Mentionez ca suntem doi frati mostenitori si ne ... (vezi toată discuția)
Partaj VaidaMaria VaidaMaria Buna ziua. Ce cheltuieli de judecata sunt in cazul unui partaj? Partile pot cadea de comun acord aupra valorii imobilului pentru care se face ... (vezi toată discuția)