Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... repartizarea consumurilor de energie termicã
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

repartizarea consumurilor de energie termicã

Administratorul sustine ca in baza "Normelor tehnice de aplicare a Ordinului Presedintelui A.N.R.S.C. nr. 343/2010" trebuie sa platesc intre 30% si 50% din valoarea facturii pentru încălzire dar,....
Eu stau intr-un bloc nou care are centrala termica de scara(pe gaz). Datorita unor facturi de 9-12mil/luna in iarna trecuta(justificate de constructor prin 4 apartamente incalzite din totalul de 15 ale scarii) m-am debransat vara asta si am investit 2000 euro intr-o centrala termica de apartament.
Citez din norma:
"Prevederile prezentei Norme – tehnice se aplică în condominiile care sunt
alimentate cu energie termică în sistem centralizat"- sistem centralizat inseamna centrala de cartier deci eu cu centrala de scara nu sunt in categoria asta.Corect?
Oxigen a scris:

"Prevederile prezentei Norme – tehnice se aplică în condominiile care sunt
alimentate cu energie termică în sistem centralizat"- sistem centralizat inseamna centrala de cartier deci eu cu centrala de scara nu sunt in categoria asta.Corect?

Sistemul centralizat se refera la reteaua de alimentare a centralei
In cazul in discutie, centrala dvs de scara este alimentata tot din sistemul centralizat
@Oxigen,
Aveti dreptate. Sistemul centralizat inseamna reteaua de termoficare a orasului si nu centrala de bloc sau de scara. Acele norme nu se aplica la dv. Dar trebuie sa vedeti ce clauze contractuale aveti dv cu asociatia si constructorul referitor la furnizarea agentului termic si in ce conditii puteti renunta la agentul termic furnizat de centrala de bloc.
Locuiesc intr-un bloc cu 10 apartamente, in care 2 ap. sunt conectate la sistemul centralizat si au repartitoate de costuri montate pe radiatoare si 8 apartamente au c.t. Ordinul 343/2010 se poate aplica numai in condomeniile in care exista repartitoare de costuri, dar in cazul nostru procentul este invers cu cel ce este dat de normative (,,Montarea repartitoarelor de costuri se poate realiza numai în cazul în care
cel puţin 80% din proprietarii spaţiilor cu destinaţie de locuinţă sau altă destinaţie care
au corpurile de încălzire racordate la reţeaua interioară de distribuţie a energiei
termice din condominiu aferentă unei unităţi de calcul îşi montează repartitoare de
costuri pe corpurile de încălzire. În cazul în care instalaţia de încălzire a unui spaţiu
aparţine la două sau mai multe unităţi de calcul condiţia trebuie îndeplinită pentru
fiecare unitate de calcul în parte”).
Intrebarea mea este daca se mai aplica Ordinul 343/2010, iar daca nu, la ce reglementare ne incadram?
adriantot a scris:

@Oxigen,
Aveti dreptate. Sistemul centralizat inseamna reteaua de termoficare a orasului si nu centrala de bloc sau de scara. Acele norme nu se aplica la dv. Dar trebuie sa vedeti ce clauze contractuale aveti dv cu asociatia si constructorul referitor la furnizarea agentului termic si in ce conditii puteti renunta la agentul termic furnizat de centrala de bloc.

Am obtinut de la ei o hartie semnata si stampilata prin care sunt de acord cu debransarea mea. Atat constructorul cat si asociatia de locatari au semnat si stampilat. Problema mea este ca administratorul sustine acum ca in baza hotararii de mai sus va trebui sa platesc acele 30-50% din valoarea facturii de gaz al centralei de scara.
Multumesc pt raspunsul de mai sus!
@oxigen
Platiti oricum, dar un procent mai mic, pentru partile comune.
Procentul de 30-50% se refera la blocurile care inca nu au inventarierea sistemul de incalzire facut si care sunt bransate la sistemul centralizat municipal, orasenesc.
@jiuteo
In Ordin nu se specifica proportia. Deci se aplica.
elga50, moderator