avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva pentru achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva pentru achizitie intracomunitara

buna seara. reprezint o societate nou infiintata in domeniul comertului cu masini second hand. as dori sa stiu cum se procedeaza cu facturile pe care le emit in momentul vanzarii unei masini provenita dintr-o tara membra a ue, masina care pe factura primita nu are trecut tva. se poate aplica regimul special pentru bunuri second hand
Cel mai recent răspuns: bibimadi , utilizator 17:06, 26 Octombrie 2010
nu se poate aplica regimul special intrucat furnizorul dvs. nu v-a facturat sub acelasi regim.
inregistrati taxare inversa, aveti drept de deducere a taxei, autovehiculul fiind utilizat in scopul revanzarii.
aplicati adaosul comercial si colectati tva la toata suma.

bafta!

dar de unde stiu daca a facturat sau nu sub acest regim?dar daca firma are acelasi domeniu de activitate?ar trebui sa specifice ceva pe factura?
am intrebat doi contabili si am doua pareri diferite
1. daca factura sub acelasi regim era mentionata tva pe factura si nu mai aveam de-a face cu o livrare intracomunitara de bunuri, respectiv o achizitie intracomunitara

2. nu exista pe factura nici o mentione cu privire la art. 313,326 din directiva europeana sau art. din legislatia germana care sa indice regimul special de marfuri sh

in aceste conditii, operatiunea este taxabila in romania, dvs. fiind persoana obligata la plata taxei si aveti obligatia de a declara tranzactia in 390, ca sa nu mai vb de R.O.I.

va sfatuiesc, atat pe dvs. cat si pe contabilii respectivi, sa cititi cu atentie art. 126, art. 130^1, art. 150, art. 152^2
factura este astfel suma de achizitie 10000euro cu tva o%
tva 19% din 208euro( documente de export-costuri administrative
tva 0% din 12euro( taxe)
de asemenea se mai mentioneaza livrare intracomunitara, tva transferat
bibimadi a scris:

factura este astfel suma de achizitie 10000euro cu tva o%
tva 19% din 208euro( documente de export-costuri administrative
tva 0% din 12euro( taxe)
de asemenea se mai mentioneaza livrare intracomunitara, tva transferat
o alta parere?

Alte discuții în legătură

Achizitie auto second hand bibimadi bibimadi buna seara. reprezint o societate care are ca domeniu de activitate comert auto second hand. achizitionez masini din comunitate de la site-uri de ... (vezi toată discuția)
Achiziții intracomunitare de autovehicule uzate. cum se stabilește tva la revânzare, și ce trebuie să conțină factura? yme yme Suntem un SRL platitor de TVA si mportam masini SH in scopul revanzarii acestora . Facturile externe nu contin TVA . La revanzarea catre o persoana fizica ... (vezi toată discuția)
Tva import masini second -hand spatiul ue oscarcuba oscarcuba Buna ziua, Detin o firma cod caen 4511 comert autoturisme si autovehicule usoare (sub 3,5 tone) inclusiv import export,platitoare de tva.Masinile second- hand ... (vezi toată discuția)