Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva pentru achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva pentru achizitie intracomunitara

buna seara. reprezint o societate nou infiintata in domeniul comertului cu masini second hand. as dori sa stiu cum se procedeaza cu facturile pe care le emit in momentul vanzarii unei masini provenita dintr-o tara membra a ue, masina care pe factura primita nu are trecut tva. se poate aplica regimul special pentru bunuri second hand
nu se poate aplica regimul special intrucat furnizorul dvs. nu v-a facturat sub acelasi regim.
inregistrati taxare inversa, aveti drept de deducere a taxei, autovehiculul fiind utilizat in scopul revanzarii.
aplicati adaosul comercial si colectati tva la toata suma.

bafta!

dar de unde stiu daca a facturat sau nu sub acest regim?dar daca firma are acelasi domeniu de activitate?ar trebui sa specifice ceva pe factura?
am intrebat doi contabili si am doua pareri diferite
1. daca factura sub acelasi regim era mentionata tva pe factura si nu mai aveam de-a face cu o livrare intracomunitara de bunuri, respectiv o achizitie intracomunitara

2. nu exista pe factura nici o mentione cu privire la art. 313,326 din directiva europeana sau art. din legislatia germana care sa indice regimul special de marfuri sh

in aceste conditii, operatiunea este taxabila in romania, dvs. fiind persoana obligata la plata taxei si aveti obligatia de a declara tranzactia in 390, ca sa nu mai vb de R.O.I.

va sfatuiesc, atat pe dvs. cat si pe contabilii respectivi, sa cititi cu atentie art. 126, art. 130^1, art. 150, art. 152^2
factura este astfel suma de achizitie 10000euro cu tva o%
tva 19% din 208euro( documente de export-costuri administrative
tva 0% din 12euro( taxe)
de asemenea se mai mentioneaza livrare intracomunitara, tva transferat
bibimadi a scris:

factura este astfel suma de achizitie 10000euro cu tva o%
tva 19% din 208euro( documente de export-costuri administrative
tva 0% din 12euro( taxe)
de asemenea se mai mentioneaza livrare intracomunitara, tva transferat
o alta parere?