Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovarea in clasa a functionarilor publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovarea in clasa a functionarilor publici

sunt angajata in cadrul unei instituii publice, unde mi-am depus cerere pentru transformarea postului de pe studii medii pe studii superioare, avand in vedere ca am terminat anul trecut facultatea.Am mers la personal si doamnele de acolo sunt foarte nelamurite nu stiu care este procedura deoarece ma incadrez in grila de salarizare la studii superioare intre 2 clase asistent si principal.asistent nu ma pot trece deoarece este sub salariul meu actual iar pe principal nu ma pot trece deoarece se depaseste cu 5%. care ar fi solutia?
Procedura de promovare in clasa este cea reglementata de Ordinul nr. 1.932 din 18 decembrie 2009 pentru aprobarea Regulamentului privind organizarea şi desfăşurarea examenului de promovare în clasă a funcţionarilor publici.

Cat priveste viitoarea treapta de salarizare, va trebui sa va exprimati mai coerent...

Ce functie aveti acum si conform carei grile (ce anexa din og nr. 6/2007) erati salarizata in 2009?
Daca gradul principal treapta 3 depaseste cei 5% prevazuti de lege pentru marirea salariului, se va face incadrarea pe asistent treapta 1 cu pastrarea salariului actual.
referent III Principal acum
iar promovarea ar trebui facuta pe expert asistent sau principal
Chiar daca este mai mic salariul ca expert asistent, promovarea se va face pe acest grad profesional, treapta 1 de salarizare, pentru ca legea 330 nu permite depasirea procentului de crestere a salariului de 5% (care ar insemna incadrarea pe gradul principal treapta 3). Iata ce zice art. 16 din Anexa III:
Art. 16. -
(1) Functionarii publici care absolvesc studii universitare de licenta in domeniul de activitate al autoritatii sau institutiei publice, incadrati pe functii publice cu nivel de studii inferior, se numesc, in conditiile legii, intr-o functie publica de executie cu gradul profesional de asistent sau, dupa caz, principal, din clasa corespunzatoare studiilor absolvite, astfel incat sa i se asigure o crestere de maximum 5%, dar nu mai putin decat salariul de baza avut anterior.
(2) In situatia in care salariul de baza stabilit in conditiile alin. (1) este mai mic decat cel avut anterior promovarii, functionarul public isi mentine salariul de baza avut anterior promovarii in clasa.