Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... plata prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

plata prenatal

buna seara...as dori sa stiu daca cei de la asigurarile sociale imi vor plati direct intr-un cont pe care il transmit prenatalul sau daca banii pt acest concediu ajung la patronul meu si daca abia dupa acest pas ajung in contul meu?#-o

Va multumesc!!!
1. OUG158/2005 spune:
Art. 36 - (1) Calculul şi plata indemnizaţiilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat în condiţiile legii, care constituie document justificativ pentru plată.
(2) Certificatul de concediu medical se prezintă plătitorului până cel mai târziu la data de 5 a lunii următoare celei pentru care a fost acordat concediul.
(3) Plata indemnizaţiilor se face lunar de către:
a) angajator, cel mai târziu odată cu lichidarea drepturilor salariale pe luna respectivă, pentru asiguraţii prevăzuţi la art. 1 alin. (1) lit. A şi B;
Art. 47 - (1) Constituie contravenţii faptele săvârşite prin încălcarea dispoziţiilor art. 6 alin. (3) şi (4).
(2) Constituie contravenţii următoarele fapte, săvârşite prin încălcarea obligaţiilor prevăzute la art. 36 alin. (3):
a) refuzul nejustificat de plată a indemnizaţiilor;
Art. 48 - Contravenţiile prevăzute la art. 47 se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.500 lei şi constituie venituri la Fondul naţional unic de asigurări sociale de sănătate.
Art. 49 - Constatarea contravenţiilor prevăzute la art. 47 şi aplicarea amenzilor corespunzătoare se fac de către organele de control ale CNAS şi ale caselor de asigurări de sănătate.

2. Prezentati certificatul medical angajatorului care il calculea si il plateste si apoi va recupera banii de la CJAS. Asta este problema angajatorului si nu a dvs.
3. Daca nu vi se platesc certificatele medicale sesizati CJAS, conform textelor de lege aratate mai sus.
va multumesc pentru raspuns. o seara buna!