Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj bun ipotecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj bun ipotecat

buna ziua. ca sa partajez un bun ipotecat .trebuie si acordul bancii.am terminat cu divortul.apartamentul este cumparat in timpul casatoriei prin imprumut la banca.contractul de credit este doar pe numele meu,fiindca fosta sotie nu avea venituri.ea apare insa in ipoteca.doar 2 ani au trecut de contract din 30.fosta sotie nu doreste ap. fiindca nu are cu ce sa plateeasca.eu doresc sa raman cu el si sa il platesc in continuare.ce trebuie sa cer la banca in acest sens?va rog sa ma ajutati
aveti nevoie de acordul bancii.
DAR PRACTIC NU STIU CE SA CER DE LA BANCA. CEI DE ACOLO MI-AU SPUS SA SCRIU O HARTIE PE CARE O VOR INAINTA LA JURIDIC, DAR NU STIU NICI EI CE SA SCRIU IN EA
...pai le cereti sa fie de acord cu partajarea bunului prin atribuirea in natura catre dumneavoastra si le mai cereti sa preluati creditul doar dumneavoastra pt ca in contractul initial cred (de obicei asa se intampla) ca a semnat si sotia ca si codebitor...
pai fosta sotie nu este trecuta cu nimic in contractul de credit ca nu avea venituri.ea nu a semnat contractul nefiind trecuta
atunci nu aveti treaba cu banca , doar in instanta depuneti tranzactie (sau la notar). dvs ramaneti cu ap si cu ratele, platind sotiei sulta sau nu, dupa cum va intelegeti. apoi cu hotararea jud, mergeti la banca