Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul indemnizatie somaj

care este calcului indemnizatiei de somaj la functionarii publici
Acelasi ca la toata lumea, conform Legii 76/2002:
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordată lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.
buna ziua.am bagat dosarul pentru somaj la inceputul lunii august, pe 5 parca. Au trecut 2 luni si nu am primit niciun ban.Am fost de curand sa iau o adeverinta pentru medicul de familie, iar pe aceasta adeverinta scrie ca mi se acorda indemnizatia de somaj pe durata de 6 luni perioada 19.09.2010- 19.03.2011. Eu ce sa fac acum? Nu trebuia sa iau banii pana acum pe 2 luni?
pheobe:
1. Cand ati depus dosarul, in august, trebuia sa cereti un numar de inregistrare.
2. Mergeti la Agentia de Somaj si cereti explicatii, in scris. Si mai spuneti ca ii veti da in judecata daca au procedat ilegal.
krisztinak a scris:

care este calcului indemnizatiei de somaj la functionarii publici
-salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată -care este la functionarii publici ? nu cumva 7o5 ?
krisztinak:
1. Pentru functionarii publici salariul minim este de 705 lei dar numai pentru salarizarea acestora (acesta nu este salariul minim pe tara, ci numai pentru o categorie de salariati).
2. Pentru calculul indemnizatiei de somaj se ia in calcul salariul minim brut pe tara care este de 600 lei.