Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nesolicitarea concediului de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nesolicitarea concediului de odihna

Cunosc prevederile art. 141 C. Muncii...totusi am o nelamurire cu privire la situatia in care un angajat nu doreste sa efectueze zilele de concediu de odihna care i se cuvin pentru anul curent. Angajatul a facut cerere in care solicita ca zilele ce i se cuvin legal pe acest an, sa le afectueze anul viitor...In aceasta situatie angajatorul poate fi sanctionat pentru incalcarea prevederilor art. 141?
nu
Buna ziua.

Conform legii ar trebui sa existe o programare a concediului de odihna
Baza legala:
Codul muncii
Art. 143. - (1) Efectuarea concediului de odihnă se realizează în baza unei programări colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, după caz, a reprezentanţilor salariaţilor, pentru programările colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programările individuale. Programarea se face până la sfârşitul anului calendaristic pentru anul următor.

Angajatul ar trebui sa respecte acesta programare:
Baza legala
Codul muncii
Art. 144. - Salariatul este obligat să efectueze în natură concediul de odihnă în perioada în care a fost programat, cu excepţia situaţiilor expres prevăzute de lege sau atunci când, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.
ContSters145137, utilizator