Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... poti formula o cerere reconventionala intr-o cerere de ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

poti formula o cerere reconventionala intr-o cerere de declansare a falimentului

Deoarece a devenit o moda sa formulezi la cerere de faliment, ptr. evitarea taxei de timbru, se pune intrebarea daca si debiturul, in cadrul actiunii de faliment poate formula cerere reconventionala impotriva creditorului. Evident o astfel de cerere va duce automat la transformarea actiunii de faliment intr-o actiune in pretentii,
DAR impiedica ceva aceasta procedura???
Intrarea in insolventa a unui debitor poate avea doua aspecte.
Poate fi declansarea procedurii generale de insolventa, cand debitorul poate propune un plan de reorganizare, cu intentia de a salva firma, moment in care judecatorul sindic va stabili un administratot judiciar.
Sau, declansarea procedurii simplificare, adica falimentul, cand se va stabili un lichidator.
Indiferent de situatie, atat administratorul judiciar cat si lichidatorul, au in atributiile lor formularea şi susţinerea acţiunilor în pretenţii pentru încasarea creanţelor debitorului, pentru aceasta putând angaja avocaţi.
Deci actiunea in pretentii nu se formuleaza in cadrul unei reconventionale, si este scutita de taxa de timbru.
Marcel Mihalache, Avocat
nu ai inteles intrebarea:
debitorul (titluarul ... cel care face reconventionala) -poate formula o actiune in pretentii izvorita din raportul juridic care sta la baza cererii de faliment???
In prima faza a cererii de deschidere a procedurii de insolventa, debitorul nu poate face decat contestatie. (art. 11 alin 1 lit. b L.85/2006)
Legea 85/2006 nu prevede nici un fel de reconventionala.
Aceasta cerere se face pe calea dreptului comun, ori insolventa este guvernata de o lege speciala, care are alte reguli bine stabilite.
Pentru actiunea in pretentii trebuie formulata o cerere separata, de sine statatoare.
Spuneam ca este bine s-o introduca lichidatorul pentru ca este scutita de taxa de timbru (art. 25 lit "g" si art. 77 alin 1)
si de cind daca in legea speciala nu este prevazuta aceasta reglementare este interzisa??
judecata in procedura falimentului nu se completeaza cu normele generale ale Cpciv??
si daca e reconventionala cum sa o introduca lichidatorul???????????:((:((
daca in legea speciala nu este prevazuta aceasta reglementare este interzisa??
judecata in procedura falimentului nu se completeaza cu normele generale ale Cpciv??

Dpdv NU deoarece legea 85/2006 prevede clar ce poate sa faca debitorul :
1 recunoaste creanta sau
2 contesta creanta
Daca doriti sa contestati creanta va citez alin 6 al art 3 din lege 85/2006 modificat de curand - poate va ajuta
6. prin creditor îndreptăţit să solicite deschiderea procedurii insolvenţei se înţelege creditorul a cărui creanţă împotriva patrimoniului debitorului este certă, lichidă şi exigibilă de mai mult de 90 de zile. Creditorii, inclusiv cei bugetari, vor putea solicita deschiderea procedurii insolvenţei doar în cazul în care, după compensarea datoriilor reciproce, de orice natură, suma datorată acestora va depăşi suma prevăzută la pct. 12;