Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... limita plata debit restant insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

limita plata debit restant insolventa

Buna ziua,
Daca o S.C achita debitul restant (intr-o procedura de insolventa) pana la aducerea sa sub pragul minim de intentare a actiunii (30000 Lei), are vreo relevanta in cadrul procedurii insolventei?
Din intrebarea dvs nu inteleg daca s-a deschis, sau nu procedura insolventei !
In functie de aceasta precizare are relevanta pragul minim
Am sa incerc totusi sa traduc intrebarea dvs : creditorul a depus cerere pt deschiderea procedurii dar inca nu s-a judecat cererea - in acest caz trebuie sa achitati intreaga creanta nu doar o parte .
Procesul e pe rol, rezultanta directa fiind (inteleg) aceea ca nu mai are relevanta o plata partiala pana la aducerea sub pragul minim amintit, trebuind, astfel, achitarea intregii sume datorate. Multumesc!
Corect
Acel prag de 30000 include si penalitatile?
Buna seara .
Da,este vorba de totalul de creante , lichide,exigibile si scadente ,care sunt verificate de instanta atunci cand se pronunta .
De mentionat ca, de curand , s-a emis un proiect de modificare a Legii 85/2006, in sensul ca se va ridica pragul minim la 45.000 de lei .
Marius Bote .