Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... taxa de timbru inscriere la masa credala
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

taxa de timbru inscriere la masa credala

O societate comerciala cere deschiderea procedurii de insolventa fata de un debitor la data de 28.04.2010. Intra, la randul ei in insolventa, in procedura generala, reorganizare judiciara, la data de 21.10.2010. Tribunalul comunica hotararea civila, referitor la cererea din 28.04.2010, admite cererea prin sentinta la data de 17.01.2011. Intrebare: pentru inscrierea la masa credala, termen 03.03.2011, se platesc din nou taxe de timbru?!
Ati achitat taxa de 120 lei la momentul formularii cererii de insolventa, daca s-a admis inseamna ca sunteti creditor si nu mai formulati alta cerere, nu mai e nevoie de alta taxa.
Pentru ceilalti creditori care au termen pana la data de 03.03.2011 e necesara achitarea taxei.

nico_mirea a scris:

O societate comerciala cere deschiderea procedurii de insolventa fata de un debitor la data de 28.04.2010. Intra, la randul ei in insolventa, in procedura generala, reorganizare judiciara, la data de 21.10.2010. Tribunalul comunica hotararea civila, referitor la cererea din 28.04.2010, admite cererea prin sentinta la data de 17.01.2011. Intrebare: pentru inscrierea la masa credala, termen 03.03.2011, se platesc din nou taxe de timbru?!

Cererea de admitere a creanței va fi formulată de către societate (față de care la rândul ei s-a deschis procedura insolvenței la data de 21.10.2010), prin administrator judiciar, deci se aplică prevederile art. 77 din lege, cererea de creanță nefiind altceva decât o acțiune promovată de administratorul judiciar pentru recuperarea creanțelor debitorului.
MIXAM a scris:

Ati achitat taxa de 120 lei la momentul formularii cererii de insolventa, daca s-a admis inseamna ca sunteti creditor si nu mai formulati alta cerere, nu mai e nevoie de alta taxa.
Pentru ceilalti creditori care au termen pana la data de 03.03.2011 e necesara achitarea taxei.

Discutabilă interpretarea dvs. Părerea mea este că prin sentința de deschidere a procedurii insolvenței judecătorul sindic s-a pronunțat cu privire la solvabilitatea debitorului, a recunoscut faptul că reclamantul deține o creanță certă, lichidă și exigibilă față de debitor a cărei valoare este mai mare decât valoarea prag prevăzută la art. 3 pct. 12, dar nu sa pronunțat cu privire la cuantumul creanței creditorului care a formulat cererea introductivă. Totodată art. 64 din Legea insolvenței ne arată că "cu excepția salariaților ale căror creanțe vor fi înregistrate de administratorul judiciar conform evidențelor contabile, toți ceilalți creditori, ale căror creanțe sunt anterioare datei de deschidere a procedurii, vor depune cererea de admitere a creanțelor în termenul fixat în sentința de deschidere a procedurii", textul de lege citat nefăcând nicio referire cu privire la creanța creditorului care a inițiat procedura. Dacă ai neșansa să fie desemnat un practician în insolvență mai tipicar s-ar putea să te trezești cu creanța neînscrisă în tabel, iar opinia sindicilor față de această situație este împărțită.

În concluzie, decât să riști să ajungi într-o contestație, mai bine formulezi o cerere de admitere a creanței, cu atât mai mult cu cât cererea va fi scutită de plata taxei de timbru pentru simplul fapt că și împotriva dvs. s-a deschis procedura insolvenței.
Amila, utilizator
120 lei