Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Referitor insolventa/Faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Referitor insolventa/Faliment

Buna ziua,

In urma cu cateva luni am formulat cerere de deschidere a procedurii de insolventa impotriva unui debitor in baza Legii 85/2006. Aceasta cerere a fost admisa.
Va rog sa imi spuneti daca este necesar sa mai transmit o cerere de inscriere la masa credala? Pe internet am gasit diferite variante de raspuns.

De asemenea, pentru un alt dosar daca am formulat cerere de admitere a creantei (insolventa fusese deschisa de o alta societate). As vrea sa stiu daca este necesara transmiterea unei noi cereri la dispunerea deschiderii falimentului.
Practica difera pentru ca prevederile legale sunt interpretabile, astfel ca ar trebui sa va informati despre practica pe curtea de apel din zona tarii care va intereseaza( unii solicita , altii nu ). Diferenta este plata unei noi taxe de timbru in suma de 120 lei .

La deschiderea procedurii de faliment dupa cea a insolventei nu mai este necesara o noua cerere de admitere a creantelor decat in cazul aparitiei unor noi creante aparute pe parcursul procedurii de insolventa
petrisor65, utilizator

In urma cu cateva luni am formulat cerere de deschidere a procedurii de insolventa impotriva unui debitor in baza Legii 85/2006. Aceasta cerere a fost admisa.
Va rog sa imi spuneti daca este necesar sa mai transmit o cerere de inscriere la masa credala?

NU mai este necesar !!
Prin sentinta de deschidere a procedurii judecatorul sindic se pronunta asupra creantei solicitate de dvs , ca urmare adm judiciar trebuie sa va inscrie creanta in tabel !
Va multumesc mult, atat domnului Adrian Stoica cat si domnului Petrisor 65.
Kaddix, utilizator